Czytasz: Śląski wkład w prace nad „czującym” robotem

Śląski wkład w prace nad „czującym” robotem

Naukowcy z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu wzięli udział w niezwykłym międzynarodowym projekcie.


Jego celem jest stworzenie takich narzędzi robota chirurgicznego, które pozwolą operującemu lekarzowi „czuć” operowaną tkankę.

Szczegóły zaprezentowano podczas odbywającej się w piątek XV Konferencji Roboty Medyczne w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

zobacz także: lekarze będą operować robotami

 Fundacja od wielu lat prowadzi prace nad polskim robotem kardiochirurgicznym Robin Heart. Te doświadczenia przełożyły się na udział w międzynarodowym projekcie „INCITE Intelligent Catheters in Advanced Systems for Interventions” (2014 -2017), koordynowanym przez holenderską firmę Philips.

 W ramach projektu Pracownia Biocybernetyki FRK wspólnie z zespołem fizyków i inżynierów z Węgierskiej Akademii Nauk pracowała nad systemem sterowania robota Robin Heart z zastosowaniem specjalnych mikro-czujników 3D. W skład systemu weszły: narzędzie z dwoma sensorami, konsola z zadajnikiem ruchu oraz ramię robota Robin Heart. Wykonano również kilka modeli oryginalnych narzędzi mechatronicznych z czujnikami siły do stosowania ręcznego lub mocowania na ramieniu robota.

 „Pracujemy w tej chwili nad nowym systemem sterowania z realizacją siłowego sprzężenia zwrotnego, aby chirurg mógł poczuć te tkanki, których dotyka robot” – wyjaśnił uczestniczący w projekcie INCITE Łukasz Mucha z FRK.

„Staramy się uczestniczyć w projektach europejskich. Medycyna potrzebuje robotów, bez nich nie da sobie rady z wyzwaniami, wobec których stoi” – powiedział dziennikarzom szef zespołu konstruującego polskiego robota, a zarazem prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej prof. Zbigniew Nawrat.

XV Konferencja Roboty Medyczne zgromadziła w Zabrzu naukowców, projektantów, konstruktorów i użytkowników z Polski i zagranicy, związanych z robotyką medyczną. To doroczne spotkanie jest okazją do wymiany wiedzy, rezultatów i doświadczeń związanych z tą prężnie rozwijającą się dyscypliną. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

Czytaj więcej