Czytasz: W Katowicach: medycyna przez smartfon

W Katowicach: medycyna przez smartfon

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mają nowego wykładowcę, który mieści się w... telefonie!

W górach, na plaży, w autobusie czy na spacerze – dzięki aplikacji wdrożonej przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach studenci mogą przygotowywać się do sesji egzaminacyjnej, mając do dyspozycji tylko... smartfon. To ukłon w stronę przyzwyczajeń młodych ludzi - uzasadnia uczelnia.

- Młodzi ludzie nie znają życia bez komputerów, internetu i telefonów komórkowych. To nowe narzędzia skutecznego dotarcia do tej licznej grupy potencjalnych odbiorców usług edukacyjnych - tłumaczy pomysł stworzenia aplikacji prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM. - Aby skorzystać z aplikacji nie trzeba być naszym studentem. Jako uniwersytet chcemy dzielić się naszą wiedzą i zachęcić młodzież do samodzielnego rozwijania pasji w obszarze przedmiotów okołomedycznych.

Aplikacja Mediclearn pomoże studentom w przygotowaniu do sesji.

Aplikacja MedicLearn jest dostępna w Google Play – wystarczy ją pobrać i zainstalować, a otrzyma się dostęp do tysięcy pytań. Obecnie zawiera bazę 5680 pytań (wciąż rośnie) z ponad 60 przedmiotów, takich jak anatomia, fizjologia, biochemia, alergologia, ortodoncja czy radiologia. Każdy użytkownik sam może decydować, jak często chce być pytany i z jak wielu przedmiotów. Postępy w nauce można śledzić na bieżąco, sprawdzając statystyki.

- Aplikacja to taki wirtualny wykładowca - tłumaczy Marcin Chabior, kierownik Centrum Informatyki i Informatyzacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Wyobraźmy sobie, że niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy, stoi obok nas i co jakiś czas odpytuje nas z przedmiotu, do zdawania którego się przygotowujemy. Pyta nas co godzinę, co dwie... pyta nas tak często jak tylko się z nim na to umówimy.

Egzamin studenci SUM będą zdawać na tablecie!

Kolejną nowością, przygotowaną z myślą o studentach SUM są testy elektroniczne. Wszystko w przejrzystej formie, wygodnie i bezpiecznie. Każdy student SUM może zalogować się do systemu egzaminacyjnego za pomocą danych z uczelnianej poczty elektronicznej.

Jeżeli wykładowca przygotował egzamin bądź kolokwium w Systemie Obsługi Testów i Egzaminów, wówczas student z łatwością znajdzie go na liście dostępnych i przystąpi do zaliczenia. Gdzie? W dowolnej pracowni komputerowej SUM lub z wykorzystaniem uczelnianych tabletów. A co z czasem oczekiwania na sprawdzenie testu egzaminacyjnego?

- Obecnie system każe studentowi czekać na wynik ok. dwóch sekund, ale postaramy się wprowadzić niezbędne modyfikacje, by skrócić ten czas do sekundy” - żartuje Rafał Wachelka, który odpowiada za wdrożenie mobilnych rozwiązań w SUM.

Czytaj więcej