Czytasz: Śląski to język serca
- Język śląski jest nieodzowną częścią życia mieszkańców tego regionu – mówi Marcin Musiał z Nowoczesnej.

Najpierw będą debatować, a potem złożą projekt uchwały, który nada ślonskiej godce status języka regionalnego. Będzie o to walczyć Nowoczesna, która zorganizowała pierwszą debatę z cyklu „Kiedy umrze ślonsko godka?”. Do katowickiego Teatru Korez przyszło 200 osób. - Przyszli, bo język to dla nich bardzo ważna kwestia – mówi Marcin Musiał z Nowoczesnej, który jest inicjatorem prac nad ustawą o języku śląskim.

- Skoro chcemy składać projekt, musimy wiedzieć, o co walczymy i jaką rolę odgrywa ślonsko godka w życiu ludzi. A język śląski jest nieodzowną częścią życia mieszkańców – dodaje.

Umie "godać" dzięki babci

Musiał porównał język śląski do "zharatanych kapci, które trzeba doprowadzić do takiego stanu, by móc wyjść w nich na miasto". To, że umie „godać” zawdzięcza swojej babci. Czy warto poświęcać tyle czasu językowi? - Mamy misje w życiu, zakładamy rodziny. Godka to świat, który ginie, a my musimy to powstrzymać. Dla niej jest za pięć dwunasta i trzeba się za to zabrać – mówi Musiał. I dodaje: - Gdy ona umrze, to skończy się śląskie uniwersum. Więc weźmy klawiatury zamiast broni i przelejmy pot, a nie krew. Zróbmy takie czwarte powstanie śląskie, ale obywatelskie. Ratujmy godkę!

Musiał jest tłumaczem i językoznawcą. Przetłumaczył na śląski „Proces” Kafki, który za rok powinien ukazać się w papierze.

Chcemy przełamywać opory ludzi

- Dla mnie to język serca. Pozwala mi obsługiwać rejestry ducha. Nie jest łatwo godać po śląsku. Organizując debaty, chcemy przełamywać opory ludzi. Do tej pory ślonska godka nie występowała w sferze publicznej. Staramy się to zmienić – mówi Musiał.

Katowicka debata odbyła się pod hasłem „Kiedy umrze ślonsko godka? - odpowiadają emocje”. Kolejne debaty będą w Rybniku i tam „odpowiedzą praktycy” i „odpowie nauka”. Odbędą się jesienią. Wtedy też Nowoczesna chce złożyć projekt uchwały, który nada status języka regionalnego ślonskiej godce.

Czytaj więcej