Czytasz: Rolnicy po wsparcie pojadą do Mikołowa

Rolnicy po wsparcie pojadą do Mikołowa

Poseł Szymon Giżyński ma wątpliwości. - Dlaczego nie wybrano Częstochowy? - pyta.

Śląski Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie miał swoją siedzibę w Mikołowie. W Częstochowie planuje się natomiast utworzenie Biura Oddziału Terenowego KOWR. Nie wszystkim to się podoba.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) łączył część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Przypomnijmy, że obydwie agencje przestały istnieć na początku miesiąca. Śląska lokalizacja KOWR nie wszystkich jednak zadowoliła.

Siedziba KOWR powinna być w Częstochowie?

Dziwi m.in. posła Szymona Giżyńskiego, który w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił: „Ten subregion częstochowski, czyli północne województwo śląskie, to 45 proc. użytków rolnych całego województwa i otrzymuje 44 proc. dopłat bezpośrednich. Tak jak powiedziałem, KRUS, Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa, są na szczeblu regionalnym zlokalizowane w Częstochowie. Racjonalną i funkcjonalną koniecznością jest, aby nowy rolniczy kolos szczebla wojewódzkiego znalazł się w Częstochowie”.

Zdecydowała lokalizacja i względy historyczne 

Tak się jednak nie stanie, bo jak mówi Wojciech Adamczyk, rzecznik prasowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, o wyborze Mikołowa, a nie Częstochowy na siedzibę OT KOWR zadecydowało kilka czynników.

CZYTAJ TAKŻE: ROLNICY ZE ŚLĄSKA: „NIE MA CO PANIKOWAĆ”

Mikołów leży w centrum śląskiego oddziału terenowego, stąd rolnicy zarówno z Cieszyna, jak i Częstochowy mają do siedziby bliżej. Jest to zatem korzystne z punktu widzenia rolnika – argumentuje Adamczyk. - Budynek, w którym znajduje się siedziba oddziału, należał do ANR. Jest po remoncie, w bardzo dobrym stanie. Natomiast lokal na siedzibę w Częstochowie trzeba by było wynajmować. Zatem względy oszczędnościowe, o których mówi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, odegrały też znaczącą rolę – dodaje.

Rzecznik podkreśla ponadto, że o wyborze Mikołowa zadecydowały też względy historyczne. - Mikołów zawsze był ośrodkiem rolniczym. Rolnictwo na tym terenie jest mocno zakorzenione – dodaje.

Czytaj więcej