Czytasz: Śląska wizyta prezydenta Dudy w cieniu Tuska

Śląska wizyta prezydenta Dudy w cieniu Tuska

Zanim prezydent zjawił się na siemianowickim rynku, gruchnęła wieść o tym, że Donald Tusk po raz drugi będzie szefował Europie. Tłum zaczął skandować: ”Wygrał Tusk”!

To będzie pamiętna wizyta prezydenta RP na Śląsku. Nie tylko dlatego, że – jak sam podkreślał – w Siemianowicach Śląskich zjawia się w rocznicę 85-lecia otrzymania praw przez miasto, ale też z powodu wydarzenia europejskiej rangi. Krótko po tym, jak prezydent Duda rozpoczął swoją czwartkową wizytę na Śląsku, pojawiła się informacja o ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

CZY PREZYDENT SIĘ ODNIESIE?

O godz. 15:20 prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem przy siemianowickiej komendzie policji - upamiętniającym powrót Siemianowic Śląskich do Polski. Tutaj czekała na niego grupa mieszkańców, prawdziwy tłum zjawił się jednak na siemianowickim rynku. Zwolennicy po stronie magistratu, przeciwnicy po przeciwnej. Kilkanaście minut przed planowanym wystąpieniem prezydenta Dudy, przedstawiciele KOD-u zaczęli skandować: „wygrał Tusk”. Niektórzy w tłumie głośno zastanawiali się zaś, czy prezydent do niedawno otrzymanej informacji się odniesie. - Ładnie byłoby, gdyby coś na ten temat powiedział. W końcu to nie byle jakie wydarzenie – nie ukrywała stojąca w tłumie siemianowiczanka.

GWARA ŚLĄSKA, NOWA POLSKA

Ci, którzy podobnie jak kobieta, liczyli na kilka takich słów, odejść musieli jednak z kwitkiem. Prezydent Duda dziękował za zaproszenie na Śląsk, obiecywał, że zajmie się postulatami kadry medycznej, które usłyszał podczas czwartkowych krótkich odwiedzin w siemianowickiej oparzeniówce, odniósł się też do walk powstańczych. - Śląsk walczył o to, by być polski. Gwara śląska, mowa polska – przekonywał zebranych. O wyborze Tuska na drugą kadencję w szefowaniu Radzie Europejskiej nie powiedział jednak ani słowa.

Wizytę na Śląsku zakończył kilkaset metrów od siemianowickiego rynku. W fabryce Rosomaka przy ul. Powstańców 5.

Czytaj więcej