Czytasz: Śląska święconka z Radzionkowa

Śląska święconka z Radzionkowa

W kościele św. Wojciecha wszyscy święcili pokarmy w śląskich strojach

- To było mistyczne przeżycie, wspaniałe uczucie święcić pokarmy w śląskim stroju. Warto było tu przyjechać - przyznała Beata Twardowska, prezes Fundacji KSM z Katowic, która do Radzionkowa przyjechała święcić pokarmy, zaproszona prywatnie przez burmistrza Gabriela Tobora.

W kościele św. Wojciecha wszyscy bez wyjątku, idąc ze święconym na godz. 13, założyli odświetne stroje: panie, tradycyjne ludowe śląskie, panowie, w wiekszości górnicy, swoje mundury.

"Zapraszamy Parafian – Panów i Panie - na poświęcenie pokarmów świątecznych w naszych śląskich strojach regionalnych; także Brać górniczą prosimy w mundurach górniczych. Zbierzmy się wszyscy razem przed kościołem o godz. 12.45, aby wspólnie wejść do kościoła na adorację i poświęcenie pokarmów. Zapraszamy także do udziału w uroczystej Sumie w Wielkanoc o godz. 10.00 i Nieszporach Wielkanocnych o godz. 15.00. Niech to będzie zewnętrzny znak naszego hołdu złożonego Jezusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu. W Wielką Sobotę obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych." - aplował o to wcześniej ks. proboszcz Damian Wojtyczka, a wierni stawili sie w strojach ochoczo.

- Nikt nikogo nie musiał specjalnie namawiać do przyjścia w śląskich strojach. To było takie pospolite ruszenie, potrzeba serca mieszkańców Radzionkowa - przyznała córka burmistrza Marta Tobor.

Po raz pierwszy cały kościół wypełnił sie więc po brzegi wiernymi, którzy w śląskich strojach, z pięknie udekorowanymi koszyczkami prezentowali sie wspaniale.

Zobaczcie zdjęcia z Radzionkowa, które pani Beata Twardowska przysłała do naszej redakcji.
 

- Przyjechałam aż z Katowic i nie żałuję. Cieszę się, że są w naszym regionie miejsca, gdzie tak wspaniale kultywuje się regionalne tradycje. Do tej pory zawsze święciłam pokarmy w Bazylice Fanciszkanów w Ligocie, ale od kilku lat mam wrażenie, że jest tam jak na jakiejś taśmie. Co 15 minut i następny proszę, nie ma chwili na skupienie czy wspólne przeżycie tej chwili. Tu było wspaniale - dodała Beata Twardowska. 

 

Czytaj więcej