Czytasz: Śląska paraolimpijka: „po basenie robię makijaż”

Śląska paraolimpijka: „po basenie robię makijaż”

Równie dobrze czuje się w basenie, jak i podczas... sesji zdjęciowej.

Udowodniła to w środę, w Fabryce Porcelany, która posłużyła jako tło kampanii promocji województwa śląskiego: „Śląskie. Tu pasuję”. 

Karolina Hamer, 35-letnia tyszanka, miłośniczka rapu (jako nastolatka namiętnie słuchała m.in. MC Hammera), artystyczna dusza, zdobywczyni 16 medali mistrzostw świata i Europy, pokazała kobiecą twarz w obiektywie Bartłomieja Barczyka. 

Woda to ja

Były betonowe ściany, cegła i fabryczne filary. Do tego – jakżeby inaczej – odrobina wody. - Bo wiele zmieniła w moim życiu – przyznawała Karolina. Od urodzenia cierpi na niedowład nóg, w wodzie nie ma to jednak wielkiego znaczenia. - Pływając czuję wolność – mówi. - To moja pasja, spełnienie, ale także zawód - zaznacza.
Trenować zaczęła późno, w wieku 17 lat. Okazało się jednak, że ma spory talent. W zeszłym roku reprezentowała Polskę podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Skończyło się jednak dyskwalifikacją. - Sędziowie uznali, że podczas nawrotu z żaby do kraula, miałam niesymetrycznie ułożone ręce. Przebeczałam swoje - nie ukrywa. - Ale idę dalej, bo chcę się odkuć - mówi. Podczas sesji zdjęciowej nie przestawała się uśmiechać. 

Nie po rodzicach 

Pierwszy raz miała na sobie sztuczne rzęsy. - W moim zawodzie to raczej niepraktyczne – śmieje się pływaczka. Przyznaje jednak, że po basenie robi sobie makijaż. - W pewnym momencie uznałam, że nie chcę wyglądać jak ta zmokła kura – śmieje się tyszanka. - Pora pokazać światu nie tylko swą siłę, ale także kobiecą twarz - dodaje.

Jeden trening? To 3,5 kilometra (Karolina dziennie ma ich dwa). Współpracuje z trenerami, fizjoterapeutami, fizjologiem, psychologiem. Na słodycze rzadko sobie pozwala. Ma specjalną dietę. - Sport paraolimpijski jest sportem wyczynowym - zaznacza. Umiejętności pływackich nie odziedziczyła jednak po rodzicach. - Do dziś nie nauczyli się pływać – mówi Hamer. 

Jest niewysoka. - Ale silna ze mnie babka – zapewnia. Kampania, którą prowadziła Karolina przed paraolimpiadą w 2016 roku, doprowadziła do tego, że Telewizja Polska zdecydowała się transmitować rywalizację paraolimpijczyków. Ale to nie koniec. Śląska pływaczka jest też autorką kalendarza Paraolimpijczycy 2015, prowadzi warsztaty motywacyjne.

Sesję z Karoliną już niebawem będzie można zobaczyć na www.tupasuje.pl.
Silesion jako pierwszy zdradza jej szczegóły.

 

Czytaj więcej