Czytasz: Śląsk trochę mistyczny
01:57
Grzegorz Chudy, malarz akwarelista z Nikiszowca, twórca m.in. Gwiezdnych Wojen na Śląsku, przygotowuje oprawę plastyczną najnowszego przedstawienia Teatru Korez ''Mianujom mie Hanka''.

Reżyserem spektaklu jest Mieczysław Neinert, w roli Hanki wystąpi Grażyna Bułka, a autorem tekstu jest Alojzy Lysko. Premiera odbędzie się 21 października.

Hanka

- Obraz Hanki jest już gotowy, będą jeszcze jej dzieci i kilka innych, ciekawych postaci. Teraz kończę portret Augusta Jonaka. To drugi mąż Hanki, górnik, wielki polski patriota, który zresztą za umiłowanie Polski zapłaci najwyższą cenę. To postać tragiczna, co tu dużo mówić, idealnie wpisująca się w pokręconą historię Śląska, bardzo trudną, ale taką, o której warto mówić – wyjaśnia Grzegorz Chudy i dodaje, że opowiadanie i sam spektakl to historia Śląska w pigułce.

- Tak na dobrą sprawę, gdyby wziąć pięć śląskich rodzin, to podejrzewam, że taka Hanka znalazłaby się w każdej z nich, bo ta opowieść jest bardzo uniwersalna. No i jak się okazało, wpisuje się idealnie, w to, co i jak maluję. A maluję Śląsk, który przemija, Śląsk trochę mistyczny, trochę bajkowy, za to bardzo nostalgiczny.

Z pracami Grzegorza Chudego, Mieczysław Nejnert, zetknął się podczas czytania książki Mimry z mamrami. Hanek i oni (elwry, lebry, pamponie, soronie, hadziaje i barbary) – albo o moich przodkach i zadkach” Aleksander Lubina.

- Wystawa moich prac miała miejsce podczas promocji książki w Teatrze Korez, okazało się, że fajnie współgrają z klimatem i repertuarem teatru i stąd pomysł na współpracę. To mój debiut, jeżeli chodzi o teatr – dodaje artysta.

 August Jonak

Czytaj więcej