Czytasz: Śląsk rajdami stoi. Creogram i Silesion, gazu!

Śląsk rajdami stoi. Creogram i Silesion, gazu!

Czy Ślązacy wygrają 50. Rajd Dolnośląski? Creogram i Silesion, gazu! Trzymamy kciuki za naszego "lwa"

Statystyki nie kłamią! Absolutna dominacja!  Ślązacy rządzą w motosporcie! Od 2010 roku, nieprzerwanie, na najwyższym miejscu podium Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Edycje 2010-2013 wygrywał, urodzony w Cieszynie i mieszkający w Ustroniu, Kajetan "Kajto" Kajetanowicz. Kajto postanowił spróbować swoich sił w Europie i... właśnie drugi raz z rzędu zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Europy, powtarzając swój sukces z roku 2015! Czy Ślązacy wygrają też 50. Rajd Dolnośląski?

Zobaczymy, a póki co, wspominamy. W roku 2014 tytuł najlepszego polskiego kierowcy rajdowego zdobył Wojciech "Siemanko" Chuchała, również ze śląskim rodowodem. 

- Wojtek urodził się w Bielsku-Białej, mieszka w Ustroniu. Na swoim koncie ma również Rajdowy Puchar Polski (2010) oraz pierwsze miejsca w grupie N RSMP - przypominają dla silesion.pl Maciej Wachowski i Patryk Olejniczak z Creogram Rally Team.

W barwach SILESIONu

A przypominają nie bez powodu. Startuje właśnie 50. Rajd Dolnośląski, w którym z numerem 22 ścigać się „lew” Creogramu w barwach SILESIONu. Za kierownicą peugeota znakomici kierowcy: Dariusz Lamot i Patryk Olejniczak.

- Wczoraj na ceremonii otwarcia Rajdu Dolnośląskiego uśmiechy towarzyszyły! Zaczynamy pierwszy etap! Trzymajcie kciuki! - powiedzieli fanom na facebooku. Oczywiście, że trzymamy.

 Wracając do Ślązaków za kółkiem 

Minął tydzień od zakończenia kolejnej, już 62. edycji Rajdu Wisły, który jest jedną z najstarszych imprez rajdowych w Polsce. Pierwsza edycja miała miejsce w 1951 r. Od roku 1955 nieprzerwanie kierowcy z całej Polski (i nie tylko) walczą o punkty w klasyfikacji RSMP (Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski),  RPP (Rajdowym Pucharze Polski) lub Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Edycje 1998-2000 zaliczane były do cyklu ERC (Rajdowych Mistrzostw Europy) co dodatkowo podkreśla rangę tej imprezy. W całej historii rajd nie odbył się tylko 2 razy: w 1981 r. (z powodu trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju) oraz 2004 r. (względy finansowe). 

Wśród znaczących nazwisk w środowisku rajdowym wymienić należy również Dariusza Polońskiego ur. w Zabrzu. 

- Dariusz od kilkunastu lat z sukcesami walczy na OS`ach RSMP m.in. zwyciężając w Pucharze Peugeota w sezonie 2005. W trakcie swej kariery regularnie melduje się na podium w swojej klasie,  zdobywając wicemistrzostwo w markowych pucharach Fiata i Peugeota - przypominają Wachowski i Olejniczak.

Kolejnym kierowcą, który zapisał się w annałach RSMP jest Jarosław Szeja pochodzący z Ustronia - zdobywca Rajdowego Pucharu Polski w roku 2009.

Zmiana pokoleń

Nie sposób pominąć nestora śląskiej sceny rajdowej, bardzo barwnej postaci - pochodzącego z Chorzowa Waldemara Doskocza (dwukrotny wicemistrz Polski), który słynął z bardzo dynamicznej i widowiskowej jazdy. Z sukcesami ścigał się z najlepszymi również Robert Gryczyński, mistrz oraz  wicemistrz Polski. W 2002 r. nastąpiła symboliczna zmiana pokoleń. Po dwóch pierwszych rajdach sezonu Waldemar Doskocz przekazał kierownicę urodzonemu w Szczyrku Sebastianowi Fryczowi, który notował bardzo dobre starty w kolejnych edycjach RSMP. 

- Śląską nadzieją na kolejne duże sukcesy na rajdowych odcinkach specjalnych jest, pochodzący z Częstochowy, Łukasz Pieniążek. Mimo młodego wieku (26 l.) ma już za sobą dwa starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC) i zdobyte trzecie miejsce w klasyfikacji ERC Junior (Rajdowe Mistrzostwa Europy) w tym sezonie. Na pewno jeszcze nieraz o nim usłyszymy! - Mówią Wachowski i Olejniczak.

A póki co, trzymamy kciuki za Lamota i Olejniczaka na 50. Rajdzie Dolnośląskim. Creogram i Silesion gazu!

Creogram Really Team