Czytasz: „Śląsk” narodową instytucją kultury?

„Śląsk” narodową instytucją kultury?

Minister Gliński zapowiedział finansowanie ZPiT Śląsk.

 

 

Zarówno Zespół „Śląsk”, jak i „Mazowsze” będą mogły liczyć na 25% dofinansowania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Radni sejmiku woj. śląskiego wspierali Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w staraniach na rzecz nadania mu statusu instutucji współfinansowanej, ale nic na ten temat rozstrzygnięcia mi nie wiadomo. - komentuje dyrektor Zbigniew Cierniak - „Jeśli to prawda, to byłbym przeszczęśliwy.”

Dyrektor Zespołu był zaskoczony, kiedy zapytalismy go o komentarz w tej sprawie. O niczym nie wiedział. Wszystko wskazuje na to, że Silesion.pl dowiedział się o tym jako pierwszy.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że w najbliższych miesiącach będą kolejne inicjatywy o czym mogę  poinformować, bo na metropolii nie skończymy. Tu będzie wiele innych cennych inicjatyw dla naszych mieszkańców. - zapowiedział Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Dopytując o jakie inicjatywy chodzi, Silesion.pl dowiedział się, że będzie to projekt z obszaru kultury związany z jedną z wizytówek naszego regionu.

O sprawę zapytaliśmy ministra Glińskiego:

Z tych rzeczy, które w ostatnim czasie udało mi się załatwić, to dofinansowanie Zespołu Śląsk. - powiedział Minister Piotr Gliński - Będzie współprowadzenie przez Ministerstwo Zespołu „Śląsk”. Bierzemy także „Mazowsze”, żeby było zrównoważenie. Oba te wielce zasłużone dla polskiej kultury zespoły, uzyskają takie regularne wsparcie Ministerstwa. Mniej więcej w 1/4 budżetu je dofinasujemy. Myślę, że to będzie bardzo dobrze przyjęte, ale przede wszystkim będzie efekt fajny.