Czytasz: Śląsk budzi się do życia!

Śląsk budzi się do życia!

Choć wiosna astronomiczna jeszcze nie nadeszła, to Śląsk na przekór budzi się do życia z zimowego letargu. Zobacz przepiękne, iście wiosenne zdjęcia z centrum Katowic oraz Parku Śląskiego!

PIERWSZE KROKUSY W PARKU ŚLĄSKIM

Pogoda rozpieszcza. Słońce, na termometrze ponad 10 kresek. W Parku Śląskim zakwitły pierwsze krokusy oraz przebiśniegi zwiastujące koniec zimy. Jak wiadomo, to kwiaty, które zwiastują nadejście najbardziej chyba oczekiwanej pory roku. W ubiegłym sezonie szczególne wrażenie robiły trzy szpalery w ogrodzie różanym.


źródło: Park Śląski

Parę metrów za „Okrąglakiem” już niedługo będzie można znaleźć przebiśniegi, które kwitną bardzo krótko, a w parku można je spotkać jeszcze przy wejściu do budynku dyrekcji oraz w Ogrodzie Bylinowym. Te przy „Gołębniku”, są bardziej puste, przy dyrekcji będzie można oglądać odmianę ogrodową. Ma więcej płatków. Przebiśniegi lubią rosnąć pod drzewami, na glebach wapiennych, nie znoszą suchych.

>> Zobacz prognozę pogody na dziś i jutro <<

W Ogrodzie Japońskim wiosnę zwiastują zwykle kwitnące oczary – krzewy, które kwitną już nawet na początku lutego i dosyć długo utrzymują kielichy kwiatowe. Im chłodniejsza wiosna, tym dłużej kwitną W tej okolicy można natknąć się też na pierwiosnki. W parku nie ma ich zbyt wiele. Będą kwitły przez około miesiąc. Kolejną oznaką wiosny jest dereń jadalny. Można go spotkać przy restauracji Marysin Dwór.

Kwitnie wcześniej niż np. forsycja, nieco później niż oczary, brzozy i leszczyny. Jego owoce, na surowo nie są zbyt smakowite, ale stosuje się je do nalewek. W tym samym czasie kwitnie też wawrzynek wilczełyko. Ich owoce są silnie trujące, dlatego są ogrodzone.   

WIOSNA NA HORYZONCIE MCK

Wielu z nas wybiera się w taką pogodę na spacer - do okolicznych parków, na przedmieścia miasta lub bliżej - do centrum Katowic.  Z dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego można poczuć wiosnę. Z dystansu spojrzeć na kwitnące Katowice i z podziwem spojrzeć na budujący się wieżowiec .KTW.

Czekamy na Wasze zdjęcia z pierwszych oznak wiosny!

Czytaj więcej