Silesion.PL

serwis informacyjny

Śląscy Terytorialni szkolą się jak planować poszukiwania

Slascy Terytorialni szkola sie jak planowac poszukiwania

Slascy Terytorialni szkola sie jak planowac poszukiwania

Działanie w dużym stresie i rozproszeniu, a także pod presją czasu – tak wyglądały warsztaty z planistyki i nawigacji dla pierwszej w Polsce Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 Wojsk Obrony Terytorialnej.

Identyfikacja i detekcja w czasie poszukiwań, planistyka, analityka a także profilowanie i modelowanie statystyczne to tylko część zagadnień poruszanych podczas szkolenia. Wykłady jak i zajęcia praktyczne były tak zorganizowane by jego uczestnicy musieli działać na zmęczeniu, w stresie i przy różnego rodzaju rozproszeniach takich jak ciemność, błyskające światła czy muzyka.

Cały czas staramy się podnosić poziom wyszkolenia członków naszej Grupy, to oznacza, że i stawiane przed nimi zadania muszą być coraz trudniejsze. To bardzo ważne by wciąż się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje, tak by nawet w skrajnie trudnych warunkach być w pełni gotowym do działania – podkreśla koordynator GPR K9 WOT, Monika Krasińska – Ligejka. Jak przyznają żołnierze, to szkolenie wiele im dało.

Na podstawie prawdziwych zdarzeń mogliśmy planować akcje biorąc pod uwagę kto zaginął, w jakich okolicznościach i to jakimi siłami i środkami dysponujemy, potem mogliśmy weryfikować to co zrobiliśmy patrząc czy odnaleźlibyśmy zaginionego. Dla mnie najbardziej wartościowe było to, że instruktor pokazał mi co robić na samym początku, wtedy kiedy jest dużo chętnych ludzi do działania, a ja jako planista mam najwięcej pracy. Zresztą samo olbrzymie doświadczenie instruktora, który od wielu lat bierze udział w akcjach sprawiało, że od razu było widać, że to człowiek który wie o czym mówi i tym żyje, a takich ludzi najlepiej się słucha i od nich można się najwięcej się nauczyć. – dodaje planista GPR K9 WOT, kpr. Jakub Stanny.

Pierwsza GPR K9 WOT powstała w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, od dwóch lat szkoli się by pomagać w odnajdywaniu ludzi zaginionych. Obecnie działają w niej trzy psy (pierwsze psy ratownicze w Wojsku Polskim) wraz ze swoimi przewodnikami a także planiści i nawigatorzy. To także na Śląsku ma powstać Ośrodek Szkolenia GPR WOT, w którym grupy z całej Polski będą mogły rozwijać swoje zdolności z zakresu poszukiwania osób zaginionych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024