Czytasz: Rusza ekstraklasa. Policjanci gotowi?

Rusza ekstraklasa. Policjanci gotowi?

Specjalny pokaz policji. Tak walczy się z pseudokibicami!

Rusza ekstraklasa. Dziś mecz Ruch - Cracovia

Dzisiaj meczem na stadionie Ruchu Chorzów pomiędzy gospodarzami a Cracovią, rozpoczyna się wiosenny sezon ekstraklasy. W przerwie w rozgrywkach policjanci podnosili swoje umiejętności. Efekt ćwiczeń można było zobaczyć na specjalnie przygotowanym przez Oddział Prewencji Policji w Katowicach pokazie starcia pomiędzy pseudokibicami, a pododdziałem zwartym. Policjanci zrekonstruowali zdarzenia, z jakimi przy zabezpieczeniach najczęściej się spotykają.

W trakcie pokazu dziennikarze zobaczyli część zachowań kiboli, którzy nie reagują na wydawane przez mundurowych polecenia. Policja zaprezentowała jeden z najefektywniejszych, ale równocześnie najostrzejszych sposobów przywrócenia porządku, jakim jest użycie broni gładkolufowej oraz granatów hukowych. Przedstawiono również szybkie, sprawne i zdecydowane zatrzymanie najbardziej agresywnych uczestników zamieszek.

Koleje Śląskie wprowadzają kontrole na peronach

Ważnym obszarem ochrony bezpieczeństwa związanym z zabezpieczeniem imprez masowych jest bezpieczeństwo przemieszczania się ich uczestników. Od tej rundy rozgrywkowej Koleje Śląskie zmieniły wcześniejszy regulamin, dając nowe narzędzie do dyscyplinowania pseudokibiców oraz zwiększający bezpieczeństwo innych pasażerów. Teraz wszyscy, którzy wybierają się na mecz i skorzystają z usług przewoźnika, będą musieli liczyć się z tym, że będą kontrolowani już na peronie. Tam też konduktorzy będą sprzedawać bilety, w asyście mundurowych. Osoby, które nie zakupią biletu, nie zostaną wpuszczone do pociągu.

Ponadto ściśle będą przestrzegane limity dotyczące ilości osób wpuszczanych do wagonów. Jeżeli policja uzna, że zachowanie pseudokibiców zagraża bezpieczeństwu innych osób, będzie możliwe wstrzymanie odjazdu pociągu. Nastąpi to po ustaleniach z kierownikami pociągów.

Czytaj więcej