Czytasz: Policjanci bohaterowie
Wojewoda śląski wyróżnił dziewięciu funkcjonariuszy, którzy ratowali mieszkańców z narażeniem zdrowia i życia.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył listy gratulacyjne funkcjonariuszom z województwa śląskiego. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach inspektor Krzysztof Justyński wyróżnionym przyznał nagrody pieniężne. 

Mogę być dumny z tego jakich mamy funkcjonariuszy. Wielokrotnie miałem przyjemność występować przed policjantami, którzy dopiero rozpoczynają swoją misję. Tu bardzo często przywoływana jest przysięga, która mówi o tym jak powinien zachowywać sie funkcjonariusz. Panów postawa przyczyniła się do ratowania życia drugiego człowieka. Bardzo często poza obowiązkami należącymi do podstawowych zadań codziennej służby. - mówił wojewoda Jarosław Wieczorek

W tym roku wyróżnieni zostali:
- sierż. sztab. Wojciech Jakubiec - SPPP w Bielsku Białej
- st. sierż. Łukasz Gąsiorek - SPPP w Bielsku Białej
- sierż. sztab. Paweł Grzesiak - KPP w Kłobucku
- st. asp. Tomasz Kłosowski - KMP w Rybniku
- sierż. sztab. Dariusz Bisaga - KMP w Rybniku
- st. sierż. Kamil Abrahamczyk - KMP w Rybniku
- sierż. sztab. Daniel Witkowski - KMP w Rybniku
- sierż. sztab. Tomasz Marczewski - KMP w Zabrzu
- post. Michał Jarząb - KMP w Zabrzu

Bohater doświadczony i na początku służby.

Sierżant sztabowy Tomasz Marczewski list gratulacyjny odebrał po raz drugi. W 2013 roku minister MSWiA wyróżnił go za uratowanie księży z płonącej plebani. W tym roku wraz z posterunkowym Michałem Jarząbem, z pożaru domu jednorodzinnego w Zabrzu wyprowadził 59-letniego niewidomego mężczyznę. Policjanci udzielali mu pomocy aż do przyjazdu pogotowia.

Policjanci uratowali pijanego snowboardzistę

Sierżańci sztabowi Wojciech Jakubiec oraz Łukasz Gąsiorek uratowali nietrzeźwego snowboardzistę, który zjechał z trasy i utknął w śnieżnej zaspie. 32-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Zamiast podziękowań za uratowanie mu życia, zaatakował interweniujących policjantów.

Naszym obowiązkiem jest pomagać. Nie czuję się bohaterem. Pomoc innym jest jednym z elementów naszej pracy. - mówi Wojciech Jakubiec

RATUNEK DLA BEZDOMNEGO

Przed zamarznięciem uratował bezdomnego dzielnicowy z Komisariatu Policji we Wręczycy Wielkiej. Sierżant sztabowy Paweł Grzesiak zwrócił się do urzędników z prośbą o pomoc dla bezdomnego przebywającego w jego rejonie. W wyniku interwencji policjanta i współpracy z pracownikiem socjalnym mężczyzna otrzymał lokal i niezbędną pomoc.

14 uratowanych z pożaru

Policjanci z komisariatu w Rybniku-Boguszowicach jako pierwsi zjawili się na miejscu pożaru, który wybuchł w jednym z budynków wielorodzinnych. Sierżanci sztabowi Dariusz Bisaga i Daniel Witkowski bez specjalistycznego sprzętu przystąpili do akcji ratowniczej. Z zagrożonego bloku ewakuowali 14 osób, w tym 6 dzieci.

Małżeństwo uratowane z z płonącego bloku

starszy aspirant Tomasz Kłosowski oraz starszy sierżant Kamil Abrahamczyk dotarli na miejsce pożaru w Rybniku jako pierwsi. Funkcjonariusze w obawie o ludzkie życie, postanowili interweniować jeszcze przed przybyciem strażaków. Z mieszkania na ostatni piętrze, sąsiadującym z tym, w którym wybuchł pożar, ewakuowali małżeństwo. Nie zważając na niebezpieczęństwo, policjanci wrócili do budynku, aby upewnić się, że nikt tam nie został. Przybyli na miejsce strażacy ugasili pożar i udzielili pomocy jednemu z interweniujących policjantów, który z powodu podtrucia dymem miał problemy z oddychaniem. 

Dzisiejsza reprezentacja to aż czterech funkcjonariuszy. To nie pierwsza sytuacja, kiedy mieszkańcy Rybnika mogą na nas liczyć. Jestem dumny i cieszę, się, że ich odwaga i męstwo zostało zauważone przez pana wojewodę. - mówił inspektor Teofil Marcinkowski, komendant KMP w Rybniku

Czytaj więcej