Czytasz: Śląscy bluesmani w hołdzie Kyksowi

Śląscy bluesmani w hołdzie Kyksowi

Katowice Street Blues to dwa koncerty poświęcone Janowi „Kyksowi” Skrzekowi.

Śląska Grupa Bluesowa i przyjaciele zagrają koncert uliczny dedykowany pamięci Janka Skrzeka. Występ odbędzie się w pobliżu jego popiersia na Placu Grunwaldzkim w Katowicach.

Członkami Śląskiej Grupy Bluesowej są Michał "Gier" Giercuszkiewicz, Mirosław Rzepa i Leszek Winder. Wśród koncertowych gości i przyjaciół zespołu trzeba wymienić Agnieszkę Łapkę, Adama Kulisza, Jana Gałacha, Michała Kielaka, Krzysztofa Głucha i Bronka Dużego.

To czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Jan "Kyks" Skrzek, Winder, Giercuszkiewicz i Kawalec grali ze sobą od 1972 roku pod nazwą Apogeum, a później Bezdomne Psy. Po śmierci basisty Jerzego "Kawy" Kawalca w 2003 roku jego miejsce zajął Mirosław Rzepa, a zespół zmienił nazwę. Muzycy występujący w grupie współpracowali m.in. z grupami muzycznymi: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Kwadrat, Apogeum czy też wykonawcami: Józefem Skrzekiem, Tadeuszem Nalepą, Ireneuszem Dudkiem, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem, Martyną Jakubowicz i Elżbietą Mielczarek.

Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa. 29 stycznia 2015 w Katowicach zmarł Jan "Kyks" Skrzek. Pozostali muzycy kontynuują działalność zespołu. Kyks ma wiernych fanów nie tylko wśród starszych Ślązaków. Śmierć Jana Skrzeka mocno przeżył także raper Miuosh.

Miuosh i Jan "Kyks" Skrzek mieli okazję spotkać się na muzycznej scenie. "Kyks" był gościem specjalnym na płycie "Piąta strona świata", którą Miuosh wydał w 2011 roku. Bluesman pojawił się w tytułowej piosence, wziął też udział w teledysku do tego utworu. Kiedy zmarł Kyks, Miuosh nagrał utwór "Cisza" w hołdzie dla muzyka.

Koncert Katowice Street Blues odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 17.

Jakub Andrzejewski, Jan Gałach i Michał Kilak wystąpią 8 lipca o godz. 17 na ulicy Mariackiej w Katowicach, w pobliżu rzeźby Bluesman.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, COP24
11 minut temu Co łączy Dudę, Kaczyńskiego, Morawieckiego i Tuska? [WIDEO]

WWF na czas szczytu klimatycznego rezygnuje ze swojego logo z pandą. Pojawi się tam też twoja twarz?

News
53 minut temu Katowiczanin ofiarą zamachu w Strasburgu

MSZ przyznaje, że wśród ofiar zamachu jest Polak. Z naszych źródeł wynika, że jest nim katowiczanin. 36-letni Bartosz ściśle współpracował z Parlamentem Europejskim.

News
2 godzin temu Tragedia w Rudzie Ślaskiej. Nie żyje 77-latka

Samochód zmiótł 4 kobiety wychodzące z autobusu.

News, COP24
4 godzin temu Greta co piątek strajkuje dla klimatu. Teraz do wielkiego protestu ma dojść w Katowicach.

W czasach, w których polityczni liderzy zachowują się jak dzieci, dzieci muszą przyjąć rolę politycznych liderów. 15-letnia aktywistka ze Szwecji wzywa uczniów i rodziców do wielkiego strajku.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.