Czytasz: Śląscy bluesmani w hołdzie Kyksowi

Śląscy bluesmani w hołdzie Kyksowi

Katowice Street Blues to dwa koncerty poświęcone Janowi „Kyksowi” Skrzekowi.

Śląska Grupa Bluesowa i przyjaciele zagrają koncert uliczny dedykowany pamięci Janka Skrzeka. Występ odbędzie się w pobliżu jego popiersia na Placu Grunwaldzkim w Katowicach.

Członkami Śląskiej Grupy Bluesowej są Michał "Gier" Giercuszkiewicz, Mirosław Rzepa i Leszek Winder. Wśród koncertowych gości i przyjaciół zespołu trzeba wymienić Agnieszkę Łapkę, Adama Kulisza, Jana Gałacha, Michała Kielaka, Krzysztofa Głucha i Bronka Dużego.

To czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Jan "Kyks" Skrzek, Winder, Giercuszkiewicz i Kawalec grali ze sobą od 1972 roku pod nazwą Apogeum, a później Bezdomne Psy. Po śmierci basisty Jerzego "Kawy" Kawalca w 2003 roku jego miejsce zajął Mirosław Rzepa, a zespół zmienił nazwę. Muzycy występujący w grupie współpracowali m.in. z grupami muzycznymi: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Kwadrat, Apogeum czy też wykonawcami: Józefem Skrzekiem, Tadeuszem Nalepą, Ireneuszem Dudkiem, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem, Martyną Jakubowicz i Elżbietą Mielczarek.

Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa. 29 stycznia 2015 w Katowicach zmarł Jan "Kyks" Skrzek. Pozostali muzycy kontynuują działalność zespołu. Kyks ma wiernych fanów nie tylko wśród starszych Ślązaków. Śmierć Jana Skrzeka mocno przeżył także raper Miuosh.

Miuosh i Jan "Kyks" Skrzek mieli okazję spotkać się na muzycznej scenie. "Kyks" był gościem specjalnym na płycie "Piąta strona świata", którą Miuosh wydał w 2011 roku. Bluesman pojawił się w tytułowej piosence, wziął też udział w teledysku do tego utworu. Kiedy zmarł Kyks, Miuosh nagrał utwór "Cisza" w hołdzie dla muzyka.

Koncert Katowice Street Blues odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 17.

Jakub Andrzejewski, Jan Gałach i Michał Kilak wystąpią 8 lipca o godz. 17 na ulicy Mariackiej w Katowicach, w pobliżu rzeźby Bluesman.

Czytaj więcej