Czytasz: Zalany dworzec PKP i podtopione piwnice
To skutki wieczornej ulewy. W Zabrzu i Mikołowie strażacy mieli najwięcej pracy.

Intensywne opady w poniedziałkowy wieczór w Zabrzu spowodowały zalanie przejścia podziemnego łączącego budynek dworca kolejowego z peronem. Podróżni musieli brodzić w wodzie, aby wydostać się z budynku czy zdążyć na pociąg. Podobny problem pojawił się także pod wiaduktem kolejowym nieopodal dalej, na ulicy Wolności. Problem z pokonaniem tej trasy miały samochody osobowe i tramwaje.

W Mikołowie również deszcze dały się we znaki mieszkańcom. Strażacy, podobnie jak i w Zabrzu, pomagali wypompowywać wodę z piwnic. 

Pogoda na wtorek 25 lipca

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia, centralna oraz częściowo zachodnia znajduje się pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują wyże. Polska jest pod wpływem rozległego, pogłębiającego się niżu znad zachodniej Ukrainy i związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Napływa powietrze polarno-morskie, jedynie nad krańce wschodnie napływa powietrze zwrotnikowe.

Przed nami deszczowy wtorek

We wtorek zachmurzenie duże. Opady deszczu, we wschodniej połowie kraju także burze, lokalnie z gradem. Opady okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana suma opadów w zachodniej połowie kraju: od 5 mm, 15 mm na Śląsku do 20 mm, 40 mm na pozostałym obszarze. We wschodniej połowie kraju suma opadów od 5 mm do 15 mm, a w czasie burz lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 17 st., 20 st. na zachodzie do 22 st., 25 st. na północnym wschodzie i do 26 st., 28 st. na południowym wschodzie. Wiatr na północy umiarkowany i dość silny, północno-wschodni i wschodni, na zachodzie i południu słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, a na wschodzie słaby, zmienny, z przewagą wschodniego. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z wtorku na środę w północnej połowie kraju zachmurzenie duże i opady deszczu, na północnym wschodzie także burze; opady okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu; prognozowana suma opadów od 5 mm do 20 mm, a na północnym zachodzie do 35 mm. Na Podkarpaciu zachmurzenie duże i opady deszczu, a początkowo także burze; suma opadów od 5 mm do 20 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, początkowo miejscami zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 13 do 17 st. Wiatr na północy słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h; północno-wschodni. Poza tym wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda na środę 26 lipca

W środę w północnej połowie kraju zachmurzenie duże i opady deszczu, a na krańcach północno-wschodnich możliwe także burze; opady okresami o umiarkowanym natężeniu; prognozowana suma opadów od 5 mm do 20 mm. W południowej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18 st., 21 st. na północy, zachodzie i w centrum do 23 st., 24 st. na południowym wschodzie. Wiatr na wybrzeżu i Pomorzu zachodnim umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h. Poza tym wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowo-zachodniego.
W Warszawie we wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Możliwy grad. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Czytaj więcej