Czytasz: Skoki narciarskie na Stadionie Śląskim. Science fiction?

Skoki narciarskie na Stadionie Śląskim. Science fiction?

Guns N'Roses na Stadionie Śląskim? To nie wyczyn. Wyobraźcie sobie skoki narciarskie.

Przebudowany i otwarty z pompą Stadion Śląski gościł już w tym roku m.in. biegaczy (tam znalazło się miejsce dla mety Silesia Marathonu), w przyszłym z kolei zapewni koncertowe emocje, za sprawą występu legendarnej grupy Guns N' Roses. Na tym jednak emocji wokół "kotła czarownic" nie koniec. Najnowszy pomysł to...skoki narciarskie! I to nie jest żart.

Nie tylko Guns N'Roses. Jakie plany ma Stadion Śląski?

Temat skoków na wielkim piłkarskim obiekcie wprawdzie nie jest nowy, ale o owych w perspektywie oddania do użytku Stadionu Śląskiego raczej się nie mówiło. Głos zabrał jednak prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, który pomysł chwali. - Wszystko jest możliwe. W przyszłym roku może nie, ale w kolejnym sezonie? - mówi w rozmowie z sport.pl. W grę wchodzi także PGE Stadion Narodowy w Warszawie i w jego przypadku taki pomysł się już pojawiał, zabrakło jednak środków (koszt imprezy opiewał na 23 mln zł).

Skoki narciarskie na Stadionie Śląskim?

Co ciekawe, Tajner przyznaje w rozmowie z sport.pl, że plan techniczny gigantycznego przedsięwzięcia opracowany już ma. Pozostaje jednak kwestia finansowania, w tym wypadku znalezienia poważnego inwestora. Poparcie dyrektora Pucharu Świata Waltera Hofera ponoć już jest.

- To byłyby zawody na skoczni o punkcie konstrukcyjnym K90. Zamontowanie toru lodowego to żaden problem. Naśnieżenie zeskoku zajęłoby osiem dni. Rozbieg zaczynałby się jeszcze za koroną stadionu, a zawodnicy wybijaliby się z poziomu najwyższych trybun. Wszystko mamy rozrysowane i zaakceptowane przez specjalistów – przyznaje Tajner w rozmowie z portalem.

Zatem Śląski w Chorzowie czy Narodowy w Warszawie? Kwestia pozostaje otwarta. Póki co w naszym regionie musimy zadowolić się skokami w Wiśle. Zawody w ramach PŚ czekają na kibiców już w ten weekend (będą także utrudnienia). Ale i Wisła być może awansuje. W przyszłym roku po raz pierwszy w historii może tam zostać rozegrany prolog PŚ.

Plany Stadionu Śląskiego

A Stadion Śląski? Póki co musi zadowolić się innymi, pewniejszymi planami. Na początku października br. w Chorzowie rozegrano już spotkania turnieju eliminacyjnego do piłkarskich Mistrzostw Europy U-19 Polska - Białoruś i Białoruś - Irlandia Północna. Według zapowiedzi przedstawicieli PZPN prawdopodobnie w marcu spotkanie towarzyskie w ramach przygotowań do mundialu rozegra tam piłkarska reprezentacja Polski.

Zgodnie z planami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz zarządzającej stadionem spółki, ewentualne lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2022 r., poprzedziłyby w Chorzowie mistrzostwa Polski w 2019 r. oraz organizowana od przyszłego roku jedna z najważniejszych imprez lekkoatletycznych w kraju: Memoriał Janusza Kusocińskiego.

9-12 czerwca 2018 m.in. na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegrane zostaną 11. Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. 15 września odbędzie się tam finał Indywidualnych Mistrzostw Europy żużlowców. Dwa lub trzy tygodnie później w tym samym miejscu odbędzie się żużlowy mecz Polska - Reszta Świata.

Czytaj więcej