Czytasz: Sklepienie Sali Egipskiej odzyskało blask

Sklepienie Sali Egipskiej odzyskało blask

"Salę można już zwiedzać".

Konserwatorzy zakończyli renowację sklepienia Sali Egipskiej, jednego z dwóch największych pomieszczeń w pałacu Larischów w Cieszynie, w którym mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego – poinformowała szefowa działu sztuki w placówce Irena Prengel-Adamczyk.

"Salę można już zwiedzać" - powiedziała Irena Prengel-Adamczyk.

Jak dodała, Muzeum zabiega obecnie o fundusze, aby w przyszłym roku odrestaurować ściany sali. Dekoracja na nich przedstawia romantyczne krajobrazy z motywami starożytnej architektury. Po odrestaurowaniu całego pomieszczenia wróci do niego ekspozycja najcenniejszych eksponatów rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum.

Dyrektor placówki Marian Dembiniok w październiku powiedział, że sklepienie wymagało już pilnej konserwacji. „Pojawiły się liczne pęknięcia i złuszczenia. Dwa lata temu pozyskaliśmy pieniądze na zabezpieczenie większych pęknięć. W tym roku otrzymaliśmy fundusze na konserwacją techniczną i estetyczną” – powiedział Dembiniok.

80 proc. kwoty niezbędnej do przeprowadzenia konserwacji, czyli ponad 130 tys. zł., Muzeum otrzymało z ministerstwa kultury. Resztę przekazało starostwo cieszyńskie.

Sala Egipska jest jednym z dwóch dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu. Zachowało się w niej oryginalne zdobienie. W centrum sklepienia znajduje się słońce, wokół którego umieszczone zostały znaki zodiaku. Znalazły się też na nim różne symbole, postacie oraz ornamenty roślinne. W sali pojawiają się – jako ozdoba - hieroglify. To ze względu na nie nazywana jest ona egipską.

Wnętrze drugiej dużej sali – Rzymskiej – nie zachowało się w oryginale. Pomieszczenie spłonęło podczas wojny.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik.

Muzeum obecnie mieści się w barokowo-klasycystycznym pałacu, który w ostatniej dekadzie XVIII w. wzniósł hr. Jan Larisch-Moennich. Na początku XIX w. cesarz Austrii Franciszek I podejmował w Cieszynie cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego i marszałka Michaiła Kutuzowa. W Sali Egipskiej odbywały się wówczas bale. W późniejszych czasach właścicielami pałacu była m.in. familia Saint Genois d`Anneaucort. W 1918 r. budynek kupiło miasto Cieszyn, a 13 lat później otworzyło w nim Muzeum Miejskie. W latach 1993-2002 budynek przeszedł gruntowny remont. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej