Czytasz: Składowali groźne chemikalia w kilku śląskich miejscowościach

Składowali groźne chemikalia w kilku śląskich miejscowościach

Przestępcy wynajmowali hale magazynowe. Zwozili tam niebezpieczne odpady i znikali.

Przestępcy wynajmowali hale magazynowe, w których składowali ogromne ilości cieczy będących m.in. pochodnymi rozpuszczalników i lakierów. Następnie porzucali składowane w 1000-litrowych zbiornikach niebezpieczne opady. Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszą szereg zarzutów. Grozi im 10 lat więzienia.

We wtorek rano policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, weszli na teren kilku mieszkań na Śląsku, Pomorzu i w Małopolsce. Zatrzymano siedem osób. Zatrzymani stworzyli grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Sprawcy wynajmowali hale magazynowe w różnych miejscowościach na terenie całego kraju (m.in. Częstochowa i Zawiercie). Umowy zawierali na spółki zarejestrowane na siebie lub osoby trzecie-członków rodziny lub tzw. słupy. Następnie składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady.

Stanowiły je ciecze będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów co stwierdziły ekspertyzy przeprowadzone przez biegłych z zakresu fizykochemii. Odpady przechowywano zwykle w 1000-litrowych zbiornikach-tzw.mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu terenu odpadami sprawcy porzucali je. Jak ustalili śledczy odpady mogły stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowiekai groziły skażeniem środowiska. Na każdym z wynajętych terenów przestępcy zostawiali zwykle nawet kilka tysięcy zbiorników wypełnionych niebezpiecznymi cieczami i znikali, pozostawiając właściciele gruntów lub magazynów z niemałym kłopotem.

Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej