Czytasz: Ile w skarbcu metropolii: dużo czy mało?

Ile w skarbcu metropolii: dużo czy mało?

02:16
Skąd GZM będzie brał środki na realizację nowych zadań? Ile pieniędzy będzie trafiało do budżetu metropolii?

GZM utworzy 41 gmin. Ustawa reguluje stałe wpływy do budżetu metropolii bazując na rozwiązaniu znanym już z tzw. 1% podatku, który można przekazywać na organizacje pożytku publicznego. W przypadku mieszkańców metropolii do budżetu związku będzie automatycznie trafiać 5%. Dzisiaj, to blisko 290 milionów złotych.

"TO BARDZO MAŁO"

Arkadiusz Chęciński podkreśla, że sam budżet Sosnowca, to około miliarda złotych. 290 milionów przy podziale na 41 gmin, to kwota niewielka.

- Musimy szukać takich rozwiązań, które te 290 milionów w każdym roku będą mnożyły na kolejne miliony. Tak żeby można było coraz więcej w naszym regionie inwestować. Żeby mieszkańcy poczuli, że powstała metropolia dla wszystkich, a nie tylko dla samorządowców i polityków - mówi Arkadiusz Chęciński.

"TO BARDZO DUŻO"

Zdaniem wojewody Jarosława Wieczorka to bardzo duże pieniądze, szczególnie w początkowych latach funkcjonowania GZM.

- Metropolia nie ma żadnych obciążeń. To jest podmiot samorządowy bez długów, bez zobowiązań z czystą kartą. Łatwość realizowania inwestycji jest absolutnie po stronie metropolii. Do tego dochodzą składki samorządowe oraz możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych - mówi Jarosław Wieczorek.

Wojewoda nie wyklucza, że w przyszłości będzie także możliwe zasilanie kasy metropolii z budżetu centralnego oraz budżetów wojewódzkich. Środki te jednak nie będą gwarantowane automatycznie. 5-procentowy udział w podatku PIT nie będzie zwiększany.

- Procent podatku dochodowego pozostanie na tym samym poziomie - podkreśla poseł Wojciech Szarama - Jeśli będą dobre inwestycje np. związane z ochroną środowiska, z komunikacją, takie które będą zaspokajały potrzeby nie tylko metropolii (…) to wtedy będzie można liczyć na współpracę z rządem - dodaje.

ŚRODKI METROPOLITALNE WZOREM UNIJNYCH

Marszałek Wojciech Saługa zaznacza, że nowy szczebel samorządu terytorialnego stanie się metropolią, kiedy prezydenci i burmistrzowie zmienią sposób myślenia i przesuną część swoich kompetencji do metropolii. Za tymi kompetencjami muszą iść pieniądze.

- To musi być dobra wola. Trzeba, jak w Unii Europejskiej zrobić coś w rodzaju środków „europejskich” - wspólny fundusz metropolii i niektóre działania finansować wspólnie. Myślę, że to konieczny kierunek, jeśli mamy myśleć o czymś poważnym - mówi marszałek Wojciech Saługa.

Czytaj więcej