Czytasz: Skandal podczas koncertu Kilara: Miasto wyraża ubolewanie

Skandal podczas koncertu Kilara: Miasto wyraża ubolewanie

Miasto Katowice odniosło się do zarzutów uczestników koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017”.

Miasto Katowice odniosło się do zarzutów uczestników koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017”, który odbył się wczoraj w katowickim Spodku. Ewa Lipka, rzeczniczka katowickiego magistratu tłumaczy, że zarówno koncert, jak i Centralne Obchody Światowego Dnia Serca organizowane był przez niezależnych od miasta organizatorów.

Skandal na urodziny Wojciecha Kilara i Katowic - co się wydarzyło naprawdę?

Rzeczniczka tłumaczy, że Katowice chciały uniknąć paraliżu komunikacyjnego spowodowanego organizacją dwóch koncertów w tym samym czasie, dlatego starały się o zmianę godziny jednego z wydarzeń.

- Mimo podpisanych już na początku roku umów z artystami, firma produkująca koncert przed Spodkiem, zapewniła o przyspieszeniu koncertu na scenie głównej – wyjaśnia Lipka.

- Według posiadanych przez nas informacji ostatni koncert miał się rozpocząć najpóźniej o godz. 17:30, tak by do czasu rozpoczęcia koncertu w Spodku, aktywności na scenie zewnętrznej zostały zakończone – dodaje.

Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017. Zobaczcie zdjęcia

Miasto twierdzi więc, że podjęło wszelkich starania, by doprowadzić do sprawnego przebiegu obu wydarzeń i wyraża ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji.

Poniżej publikujemy oświadczenia miasta w całości:

"Koncert „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017” oraz Centralne Obchody Światowego Dnia Serca, które odbywały się 24 września 2017 w Katowicach były organizowane przez niezależnych od miasta organizatorów. Mimo to, oba wydarzenia były ważnymi dla miasta inicjatywami – z jednej strony koncert uhonorowujący wybitnego katowickiego twórcę, z drugiej ogólnodostępne dla mieszkańców wydarzenie, które pozwoliło wielu z nich skorzystać z bezpłatnych badań.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które przygotowywało Centralne Obchody Światowego Dnia Serca już 27 marca br. uzyskało zgodę na użycie terenu przed katowickim Spodkiem na potrzeby organizacji wydarzenia, o czym organizator koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017” został poinformowany. Mając na uwadze znaczenie obu przedsięwzięć, miasto Katowice podjęło starania zmiany godziny jednego z wydarzeń towarzyszących Centralnym Obchodom Światowego Dnia Serca. Mimo podpisanych już na początku roku umów z artystami, firma produkująca koncert przed Spodkiem, zapewniła o przyspieszeniu koncertu na scenie głównej. Według posiadanych przez nas informacji ostatni koncert miał się rozpocząć najpóźniej o godz. 17:30, tak by do czasu rozpoczęcia koncertu w Spodku, aktywności na scenie zewnętrznej zostały zakończone.

Urząd Miasta Katowice podjął wszelkich dostępnych działań, by doprowadzić do sprawnego przebiegu obu wydarzeń organizowanych przez niezależne od miasta podmioty.

Wyrażamy ubolewanie, że widzowie koncertu „Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017” napotkali chwilowy dyskomfort odbioru muzyki, tak ważnego dla miasta twórcy, jakim był honorowy obywatel Katowic - Wojciech Kilar.

Ewa Lipka
Rzecznik prasowy
Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice"

Koncert "Kilar w rocznicę urodzin. Katowice 2017" - zdjęcia:

Czytaj więcej