Czytasz: Silesion.pl i "Nikisz Niesporka" na konferencji Digital Cultures

Silesion.pl i "Nikisz Niesporka" na konferencji Digital Cultures

Karol Gruszka prezentuje w Centrum Nauki Kopernik interaktywny dokument Silesion.pl o Krzysztofie Niesporku, fotografie z Nikiszowca.

W poniedziałek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozpoczęła się Konferencja Digital Cultures. Trwające dwa dni wydarzenie jest pierwszym w Polsce tak kompleksowo poświęconym kulturze cyfrowej.

Interdyscyplinarny program konferencji #DigitalCultures obejmuje szerokie spektrum tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny: od gier komputerowych, muzeów narracyjnych, po interaktywny storytelling i zagadnienia związane z digitalizacją. W programie konferencji przewidziano liczne panele, debaty, a także wystawy i interwencje artystyczne.

Wśród wybitnych gości nasz redakcyjny kolega

Do udziału w konferencji zaproszone zostało wybitne grono ekspertów z Europy, USA i Azji. Są wśród nich dyrektorzy najważniejszych festiwali i muzeów, przedstawiciele kluczowych instytucji związanych z technologią, artyści oraz twórcy gier. Znalazł się wśród nich także nasz redakcyjny kolega Karol Gruszka, producent interaktywnych dokumentów.

Na konferencji #DigitalCultures zaprezentuje on dokument "Nikisz Niesporka", wyprodukowany przez zespół Silesion.pl. To interaktywna opowieść o Krzysztofie Niesporku, legendarnym fotografie z katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Opowieść pełna wspomnień przyjaciół, archiwalnych zdjęć i filmowych opowieści o człowieku i unikatowej dzielnicy Katowic. Dokument przygotowali Karol Gruszka, Maria Zawała i Kamil Gajewski, wspomagani przez Michała Cieślę, Annę Wietrzyk i Agnieszkę Pastor.

Zobaczcie interaktywny dokument "Nikisz Niesporka" o Krzysztofie Niesporku

Karol Gruszka na co dzień jest producentem portalu Silesion.pl, fanem nowych mediów oraz technologii. W swojej pracy stara się pokazać, że nowe media to nie zagrożenie, ale szansa dla tradycyjnego dziennikarstwa. Za swoje prace wraz z Marią Zawałą otrzymał już nagrody w ogólnopolskich konkursach. ArtFront 2015 za dokument interaktywny „Pokłady pamięci” oraz wyróżnienie w „Ogólnopolskim konkursie im Krystyny Bochenek” za reportaż interaktywny „Śląsk za szybami”. W 2014 roku wraz z Marią Zawałą w imieniu redakcji „Dziennika Zachodniego”, gdzie oboje wówczas pracowali, odebrał nagrodę Grand Press Digital, wręczoną redakcji m.in. za interaktywne reportaże. Prelegent wielu konferencji medialnych m.in. Lviv Media Forum, Digital Jorunalism Days, StoryCode Warsaw. "Nikisz Niesporka" to pierwszy dokument interaktywny stowrzony w redakcji Silesion.pl

Czytaj więcej