Czytasz: "Silesia je babom" – Śląska Manifa przejdzie ulicami Katowic

"Silesia je babom" – Śląska Manifa przejdzie ulicami Katowic

XI Śląska Manifa odbędzie się w najbliższą sobotę, w samo południe.

Uczestniczki i uczestnicy XI Śląskiej Manify chcą udowodnić, że "Silesia je babom", a... "Patriarchat to dzban". Mimo zabawnego hasła, odnoszącego się do młodzieżowego słowa roku, cel tego spotkania dla wielu kobiet nie ma nic wspólnego ze śmiechem czy żartami. 

– Zgromadzimy się, aby pokazać w jaki sposób ruchy kobiece na całym świecie – w tym w Polsce i na Śląsku – walczą z seksizmem i dyskryminacją kobiet. Feminizm jest dla nas, jest dla wszystkich, którzy/re chcą równych praw dla wszystkich płci. Działamy razem z wami, by stworzyć naszą najlepszą Śląską Manifę. – informują organizatorki Manify.

Śląska Manifa w Katowicach [TRASA]

XI Śląska Manifa rozpocznie się 9 marca 2019 r. w samo południe na Rynku przed Teatrem Śląskim. Po uroczystym rozpoczęciu w rytmach samby i feministycznych okrzyków pochód wyruszy Aleją Korfantego pod Pomnik Powstańców Śląskich, gdzie wspólnie z Krakowskim Chórem Rewolucyjnym odśpiewane zostaną pieśni solidarności i wsparcia. Następnie przemarsz zajmie samo serce miasta, okrążając katowickie Rondo im. Jerzego Ziętka, po czym przemierzy ponownie Aleję Korfantego, aby na Rynku dokonać symbolicznego zniszczenia dzbana patriarchatu.

Finałem Śląskiej Manify będzie w tym roku odczytanie Manifestu Społecznego, czyli głosu śląskich kobiet o feminizmie, o zmaganiach z patriarchatem, o  sile solidarności kobiet. Jak informują organizatorki, wypowiedzi do Manifestu Społecznego można proponować już teraz – wystarczy wysłać wiadomość (1-5 zdań) na fanpage Śląskiej Manify na portalu Facebook.