Czytasz: "Nie powinno być tak, że piwo kosztuje niecałe 2 zł"

"Nie powinno być tak, że piwo kosztuje niecałe 2 zł"

Sierpień miesiącem trzeźwości. Bp Bronakowski: Samorządy nie powinny korzystać ze sponsorowania festynów przez browary.

Kościół zachęca w sierpniu wiernych do całkowitej abstynencji od alkoholu. Sierpień jest z tego powodu nazywany miesiącem trzeźwości. Kościół zachęca wszystkich Polaków o świadectwo powstrzymania się od picia z motywów religijno-moralnych, wychowawczych i patriotycznych.

Precz z piwem na festynach!

Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, uważa, że samorządy nie powinny korzystać ze sponsorowania uroczystości takich jak dożynki i festyny przez browary, media zaś zrezygnować z reklamowania alkoholu.

Hierarcha podkreślił, że ostatnie badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują, że Polska należy do nielicznej grupy krajów, w których wzrasta ilość spożywanego alkoholu. "Jest to sytuacja dramatyczna dla nas wszystkich" - powiedział bp Bronakowski.

Rośnie spożycie piwa

Zaznaczył, że w latach 90. na statystycznego Polaka przypadało 30 litrów piwa, dziś jest to już 100 litrów piwa na głowę; 11 tys. Polaków rocznie umiera z powodu alkoholu, a 2 mln dzieci żyje w rodzinach obarczonych problemem alkoholowym.

Biskup dodał, że według szacunków WHO, w Polsce czterokrotnie została przekroczona liczba punktów sprzedaży alkoholu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - zgodnie ze standardami WHO powinien być jeden taki punkt na 1000 mieszkańców, w Polsce jest jeden na 250. "Są to liczby, które zwalają z nóg. Za tymi liczbami kryje się morze cierpień ludzkich" - powiedział.

- Trzeba powiedzieć jasno - sytuacja jest trudna i dramatyczna, trzeba zacząć coś robić - powiedział bp Bronakowski. Dodał, że odpowiedź na pytanie, co robić, Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zawarł w haśle Narodowego Kongresu Trzeźwości, które brzmi: "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu".

- Rodzina musi zadbać o miłość, żeby młodzi nie sięgali po alkohol. Kościół musi prowadzić ludzi do Boga i wtedy będzie mniej nadużywania alkoholu; samorząd i rząd muszą zlikwidować reklamy alkoholu i ograniczyć fizyczną i ekonomiczną dostępność alkoholu, wtedy pomogą rodzinom w trosce o trzeźwość - wyjaśnił.

Droższe piwo receptą?

- Nie powinno być tak, że piwo kosztuje niecałe 2 zł. Alkohol powinien mieć cenę, która w jakiś sposób spowoduje, że będziemy sięgać po niego rzadziej - dodał.

Zaznaczył, że samorządy nie powinny korzystać ze sponsorowania uroczystości takich jak dożynki, festyny czy święto miasta przez browary. - Taki sponsoring powoduje, że ludzie wracają z tych imprez pijani - wyjaśnił hierarcha.

Dodał, że sierpniowy apel jest skierowany także do przedstawicieli mediów, które "powinny podawać rzetelną informację na temat skali problemów alkoholowych". - Należy wprowadzić w mediach audycje informujące o tym, w jaki sposób rozwiązywać te problemy. Media powinny też zrezygnować całkowicie z reklamowania alkoholu. Każda reklama piwa jest czymś demoralizującym - zaznaczył bp Bronakowski.

Sierpień - miesiąc trzeźwości

Wyjaśnił, że w sierpniu Kościół wzywa wszystkich wierzących do ofiarowania daru dobrowolnej abstynencji w intencji osób uzależnionych i ich rodzin. Podkreślił, że Kościół ogłosił miesiącem abstynencji właśnie sierpień, ponieważ "jest to miesiąc rolniczego trudu, ważnych uroczystości maryjnych i rocznic patriotycznych".

- Pokażcie, że jesteście wolni, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu - apelował bp Bronakowski.

Dodał, że istnieje różnica pomiędzy trzeźwością i abstynencją. Trzeźwość każdy człowiek musi zachowywać zawsze i wszędzie - jest to sięganie po alkohol bardzo rzadko i w małych ilościach, natomiast abstynencja to rezygnacja z jego picia. - Istotą cnoty trzeźwości jest zdolność do zachowania abstynencji w konkretnych przypadkach, do których wszyscy jesteśmy zobowiązani, chodzi o kobiety w ciąży, kierowców, rodziców opiekujących się dzieckiem - powiedział bp Bronakowski.

Narodowy Kongres Trzeźwości 

W tym roku Episkopat Polski zorganizował Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego część studyjna, z udziałem ok. 20 specjalistów, odbędzie się we wrześniu w dniach 21-23 września na UKSW w Warszawie. Część modlitewna kongresu, czyli Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę, odbyła się w czerwcu. W maju w Sejmie odbyła się konferencja „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu” z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu. Zwieńczeniem Kongresu będą uroczyste liturgie w świątyniach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

Sierpień - miesiąc trzeźwości - historia

Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest przeżywany od 1984 roku. Wybrano sierpień ze względu na szczególne czczenie i „nagromadzenie” świąt maryjnych w tym czasie. Również w dniu 26 sierpnia 1956 roku w święto Matki Bożej Częstochowskiej, w dzień odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu jedno z przyrzeczeń brzmiało: „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości”. Stąd też zachęta do podjęcia choćby miesięcznej abstynencji.

Przesłanie miesiąca trzeźwości

W przekazanym apelu na obchodzony w 2011 r. już po raz 28 czas abstynencji, Zespół Konferencji Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości ostrzegł m.in., że alkohol traktuje się jak niegroźny produkt spożywczy, który nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji. Tymczasem ustawa o wychowaniu w trzeźwości nakłada na wszystkich, czyli na parlament, rząd i samorządy obowiązek zmniejszania fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. Wraz z początkiem sierpnia w kościołach w całym kraju odczytywany jest tekst przysięgi zobowiązujący do powstrzymania się od spożywania alkoholu przez najbliższy miesiąc.

Abstynencja jest rodzajem postu czyli dobrowolnego wyrzeczenia się rzeczy dozwolonej, lecz której nadużywanie może prowadzić do nałogów i grzechu nieumiarkowania.

WS/Iwona Żurek (PAP)

Czytaj więcej