Czytasz: Siemianowiczanin pyta prezydenta jak żyć

Siemianowiczanin pyta prezydenta jak żyć

Tego nie było w planie czwartkowej wizyty prezydenta Dudy w Siemianowicach Śląskich. Do mikrofonu dorwał się jeden z mieszkańców. - Żyję za granicą, bo tu się nie da – mówił.

Na oko trzydziestoletni. Ubrany charakterystycznie: w szary, kraciasty garnitur. Z białym, kowbojskim kapeluszem trzymanym w dłoni. - Jestem siemianowiczaninem – zaczął swój wywód mężczyzna, który dorwał się do mikrofonu ustawionego na samym środku rynku w Siemianowicach Śląskich. Zaraz po tym, jak odszedł od niego prezydent Andrzej Duda. Początkowo prezydencka ochrona próbowała mężczyznę odciągnąć. Na prezydencki gest ręką, mężczyźnie pozwolili jednak dokończyć swój wywód.

"Co pan powie ludziom, którzy wyjechali?"

- Jestem siemianowiczaninem, co prawda nie z dziada pradziada, bo rodzice przyjechali tu w latach 80., ale mój tata był górnikiem. Chciałem jednak zapytać, co powie pan ludziom, którzy wyjechali z kraju? Mówi pan, żeby przyjechali tu z powrotem – wytykał mężczyzna. Jego słowa kilkakrotnie zagłuszał tłum. Młody mężczyzna zdążył przyznać jednak, że studiował na Politechnice Śląskiej, ale by utrzymać swoją partnerkę i dwójkę dzieci, musiał wyjechać za granicę.

 

Prezydent Duda: „ktoś zniszczył i rozkradł hutę”

- Jeżdżę busem, pracuję na trzy etaty i studiuję. Jest mi wstyd, że wyjechałem z kraju. Chciałbym tu zostać, ale nie jest mi to dane. W swojej kampanii wyborczej ogłosił pan rzeczy, których pan nie realizuje – zarzucał prezydentowi Dudzie siemianowiczanin.

Prezydent Duda odniósł się do słów mężczyzny. - Zdaję sobie sprawę, że w Polsce i na Śląsku jeszcze nie jest tak, jakbyśmy sobie marzyli. Też bym chciał, by Polska była dziś krajem znacznie lepiej, bardziej rozwiniętym. Ale chciałbym, żeby pan pamiętał też, że w latach 2001-2004 ktoś zniszczył i rozkradł Hutę Jedność, jeden z największych tutaj zakładów pracy – mówił prezydent. - To było zwykłe złodziejstwo, nazwijmy rzeczy po imieniu – dodawał prezydent. Przypominał też projekt „500 plus”. - Dla wielu rodzin była to zmiana z dnia na dzień – zaznaczał Duda.

Czytaj więcej