Czytasz: Siemianowice Śląskie: pożar wysypiska

Siemianowice Śląskie: pożar wysypiska

Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, jaki pojawił się na wysypisku śmieci przy ul. Konopnickiej.

Pożar na składowisku odpadów pojawił się kilkanaście minut przed godz. 2 w nocy. Na miejsce skierowano 17 zastępów straży pożarnej. W większości ogień udało się już opanować. Jednak cały czas trwa akcja zabezpieczająca.

Jak informował nas dyżurny straży pożarnej, ogień swoim zasięgiem objął jedną hałdę z wysypiska. Paliło się ok. 600 m2, głównie plastik, drewno oraz szczątki organiczne. W pożarze nikt nie ucierpiał.

 

 

Pożar w Siemianowicach Śląskich 

 

 

 

Trudność akcji gaśniczej wynikała z dużej powierzchni objętych pożarem pryzm oraz zadymienia i temperatury. Strażacy dysponowali m.in. specjalistycznym kontenerem z aparatami ochrony dróg oddechowych z jednostki w Knurowie. W akcji uczestniczyli też m.in. strażacy z Katowic i Bytomia.

W zakładzie recyklingu w Siemianowicach Śląskich w przeszłości doszło już do poważnego pożaru – w listopadzie 2014 r. nastąpił tam samozapłon odpadów, które najpierw zaczęły się tlić, a potem gwałtownie zapaliły. Ustalono wówczas, że wbrew deklaracjom dostawcy, w odpadach znajdowały się związki magnezu, które wywołały efekt dużej łuny i intensywnego świecenia palących się odpadów, z dużym wydzielaniem ciepła. Odpady nie były toksyczne.

Czytaj więcej