Silesion.PL

serwis informacyjny

Setki tysięcy wejść do katowickich basenów w ciągu 2 lat

Setki tysiecy wejsc do katowickich basenow 2022 1

Setki tysiecy wejsc do katowickich basenow 2022 1

2 katowickie baseny, Basen Brynów i Basen Burowiec zostały oddane do użytku w czerwcu 2020 roku. Wczoraj, oddany jako drugi, obiekt na Burowcu obchodził swoje urodziny. Budowa basenów była związana z obietnicą wyborczą prezydenta Marcina Krupy, który w czasie starania się o fotel prezydenta Katowic w 2014 r. zapowiedział rezygnację z budowy dużego aquaparku na rzecz mniejszych basenów w kilku dzielnicach miasta. Takie rozwiązanie to wyraz innej filozofii w podejściu do spędzania czasu w wodzie – baseny promują ruch i aktywność sportową, aquaparki raczej wodną rozrywkę.

O tym, że miasto potrzebowało tych inwestycji, dobitnie świadczą statystyki odwiedzin basenów przez mieszkańców Katowic i miast ościennych. W ciągu dwóch lat oba baseny odnotowały ponad 748 000 wejść – Basen Burowiec odwiedziło 340 000 klientów, a Basen Brynów 408 000. Z wejścia na baseny
w ramach Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystało ponad 495 000 mieszkańców. Baseny posłużyły także najmłodszym katowiczanom do nauki pływania, gdyż prowadzony jest na nich projekt „Jak ryba w wodzie” mający na celu nauczenie wszystkich uczniów katowickich szkół pływania. Każdego tygodnia w ramach alternatywnych lekcji WF-u tylko na dwóch katowickich basenach pojawia się 1 155 trzecioklasistów (635 dzieci na Basenie Brynów oraz 480 dzieci na Basenie Burowiec). Każdy uczestnik programu spędzi na basenie przynajmniej 20 godzin lekcyjnych.

Bardzo się cieszę, że wybudowane baseny cieszą się taką popularnością. Dzięki nim mieszkańcy naszego miasta dbają o kondycję fizyczną, a dzieciaki z katowickich szkół nabywają ważnej umiejętności pływania. To znak, że były to bardzo trafione inwestycje – mówi prezydent Katowic.

Kolejny basen niebawem zostanie otwarty

Wszystko wskazuje na to, że budowany z opóźnieniem basen na Zadolu po wakacjach zostanie otwarty. Budowa tego obiektu została opóźniona ze względu na problemy z wykonawcą. Miasto musiało rozwiązać umowę z firmą, która wygrała przetarg i zaangażować w budowę nowy podmiot. W tej chwili na basenie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz obiektu – m.in. fugowanie płytek na plaży basenowej, aplikacja silikonów, montaż kabin HPL przebieralni. Z kolei na zewnątrz prowadzone są prace drogowe związane układaniem kostki brukowej.

Nauczeni doświadczeniami z dwóch oddanych basenów, w projekcie na Zadolu wprowadziliśmy ponad 130 poprawek, dzięki którym basen będzie działał jeszcze efektywniej. Jako jedyny będzie on obejmował strefę relaksu na zewnątrz. W słoneczne i ciepłe dni nasi klienci będą mogli wyjść przed basen i opalać się na leżakach – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów.

Nie tylko baseny, ale także sale sportowe

Co ważne, baseny posiadają również strefę suchą, która wyposażona jest na Brynowie w salę gimnastyczną i EMS, natomiast na Burowcu – halę sportową oraz Jogilates. Organizowane są tam zajęcia sportowe zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Dodatkowo halę sportową mogą wynająć klienci indywidualni – np. pod gry zespołowe (tj. siatkówka, koszykówka, piłka nożna) lub np. badmintona. W tych obiektach każdy znajdzie coś dla siebie.

Możesz przeczytać: Baseny w Katowicach: Rolna i Bugla otwarte od 18 i 24 czerwca 2022

Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).