Czytasz: Seniorzy spędzą święta w szpitalu. Spór na moment zażegnany. Co potem?

Seniorzy spędzą święta w szpitalu. Spór na moment zażegnany. Co potem?

Katowicka geriatria miała zniknąć 1 kwietnia. - Z obawy o dobro pacjentów, przedłużamy umowę na leczenie - poinformował śląski NFZ.

W czwartkowe południe katowickie środowisko medyczne obiegła dramatyczna wieść. - Oddział geriatryczny zostanie zamknięty 1 kwietnia, w niedzielę wielkanocną - informowała dyrekcja Katowickiego Centrum Onkologii. Pozostawało pytanie: co z pacjentami?

Gdzie podzieją się seniorzy?

- To starsze, schorowane osoby. Wiele z nich nie ma rodzin, nie mają się gdzie podziać. Nie możemy ich wypisać – mówiła Aleksandra Orylska, ordynator oddziału geriatrycznego KCO. Dodawała, że część pacjentów przejąć może interna. - Z całą pewnością nie pomieści jednak wszystkich. Aktualnie na geriatrii leczymy ponad 40 chorych - zaznaczała Orylska.

W szpitalach brakuje łóżek

Dlaczego oddział miał zostać zamknięty? To skutek ustawy o sieci szpitali. Katowickiemu Centrum Onkologii z dniem 31 marca tego roku wygaśnie umowa na leczenie w zakresie geriatrii. Zgodnie z przepisami oddziały tego typu wchłonąć miały inne jednostki szpitale. - Oddziały chorób wewnętrznych – zaznacza fundusz. Ale te też są przepełnione. - Dwa, trzy tygodnie temu wnioskowaliśmy do NFZ o wskazanie, gdzie mamy przenieść seniorów. Odpowiedzi wciąż nie ma – mówiła Silesion.pl ordynator Orylska. Nie ukrywała, że na geriatrii emocje sięgają zenitu.

Szybka reakcja NFZ-tu

Krótko po oświadczeniu ze strony szpitala, swoje wydał też śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. - W trosce o zapewnienie odpowiedniej opieki nad pacjentami-seniorami, dyrektor śląskiego OW NFZ wystąpił do prezesa NFZ z wnioskiem o wyrażenie zgody na przedłużenie okresu obowiązywania umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie geriatria - poinformowała nas Małgorzata Doros, rzeczniczka prasowa śląskiego oddziału funduszu. Zaznaczała, że zgoda jest. - Katowickie Centrum Onkologii zostanie zaproszone do podpisania aneksu. Na jego mocy geriatria będzie mogła funkcjonować tu do 30 czerwca tego roku – mówi Doros. Dodaje: - Pragniemy uspokoić wszystkich pacjentów leczących się w oddziale - ciągłość udzielania świadczeń zostanie zachowana.

Czytaj więcej