Czytasz: Seniorzy chcą śpiewać i grać

Seniorzy chcą śpiewać i grać

02:46
Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach stawia na edukację muzyczną seniorów.

A seniorzy mają się tam naprawdę świetnie. W ramach zajęć z muzykoterapii planują nawet koncert na zakończenie ''roku szkolnego''.

- W muzykoterapii dla seniorów chodzi o to, żeby polepszyć ich samopoczucie i zwiększyć ich aktywność ruchową, umysłową, poprawić koncentrację i zmobilizować do działania - wyjaśnia Sara Knapik-Szweda, która prowadzi zajęcia.

Zajęcia prowadzone są zgodnie z założeniami muzykoterapii aktywnej. - Jest to słuchanie piosenek, które później staramy się razem wykonywać. Śpiewamy je, aranżujemy muzycznie, dodajemy instrumenty, wprowadzamy ćwiczenia oddechowe itd. Staramy się, aby te zajęcia pobudzały także sferę poznawczą. Wpieramy koncentrację seniorów, zapamiętywanie, ale także umiejętność współpracy, integracji.

Obecnie grupa pracuje nad stałym repertuarem, który seniorzy sami sobie wybrali. A w szególności przypadły im do gustu utwory dynamiczne, energetyczne.

- W czerwcu wraz z zespołem rockowym zagramy na finałowym koncercie - dodaje z dumą Sara Knapik-Szweda.

Zajęcia odbywają się w małych grupach, a uczestniczyć w nich może każda osoba, niezależnie od stanu zdrowia, wieku czy posiadania umiejętności muzycznych – mówi Alina Adamczyk, koordynatorka projektu.

Czytaj więcej