Czytasz: Sędzia z promilami odsunięta od obowiązków

Sędzia z promilami odsunięta od obowiązków

Zlekceważyła znak stopu i z impetem uderzyła w nadjeżdżającego opla. Z auta wysiadła kompletnie pijana. Była prezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich została właśnie odsunięta od obowiązków.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę. - Suzuki Sx4 wyjeżdżające z ulicy Wandy w Chorzowie zupełnie zlekceważyło znak stopu i zderzyło się z jadącym prawidłowo oplem astrą – relacjonował Sebastian Imiołczyk z biura prasowego śląskiej policji.

Dodawał, że wypadek wyglądał dość groźnie, bo w efekcie zderzenia suzuki wylądowało na dachu. Okazało się, że kierowcą auta była 53-letnia Beata B., była prezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich. - Nie zasłaniała się immunitetem, poddała też badaniu na obecność alkoholu w organizmie. Alkomat wskazał 2,4 promile – mówi aspirant Imiołczyk.

Sędzia odsunięta od czynności służbowych

W wypadku nikt nie ucierpiał, ale sędzia we wtorek została odsunięta od obowiązków służbowych. Według komunikatu zamieszczonego na stronie sądu, prezes wszczął procedurę odwołania Beaty B. z funkcji przewodniczącego wydziału (według informacji ze strony sądu Beata B. orzekała w Wydziale Cywilnym, była też przewodniczącą Wydziału Ksiąg Wieczystych) oraz przekazał dokumentację dotyczącą zdarzenia prezesowi sądu w Siemianowicach Śląskich. Ten zarządził natychmiastową przerwę w wykonywaniu czynności służbowych sędziego.

Będą konsekwencje karne?

Ponadto prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił do zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego o podjęcie czynności dyscyplinarnych wobec sędzi – głosi komunikat.

Beacie B. grożą konsekwencje dyscyplinarne i karne. Prokurator może wystąpić do sądu dyscyplinarnego o uchylenie jej sędziowskiego immunitetu. Sędzia Beata B. mieszka w Katowicach, od lat pracuje w sądzie w Siemianowicach Śląskich. Orzeka w tamtejszym wydziale cywilnym.

Czytaj więcej