Czytasz: Sędzia chce zostać prezydentem Katowic

Sędzia chce zostać prezydentem Katowic

Jarosław Gwizdak planuje transfer z sądu… do samorządu.

W Katowicach to będzie najciekawsza kampania samorządowa od lat. Do walki o fotel prezydenta Katowic dołącza były prezes sądu Katowice-Zachód, Jarosław Gwizdak. W poniedziałek ogłosił powołanie stowarzyszenia „Prawo do Katowic”. Jak zapewnia, jego formacja to jedyna realna alternatywa dla zawiedzionych 30-letnimi rządami zasiedziałych samorządowców i kandydatów z partyjnym błogosławieństwem.

- Zamierzamy solidnie potrząsnąć Katowicami - mówi Jarosław Gwizdak. - Optyka obywatela w mieście jest najważniejsza. Tymczasem staje się ono cudzą własnością. Czuję, że w Katowicach tracimy prawo do miasta. Zaczynają rządzić grupy interesów, korporacje czy partie polityczne. Gubimy ducha miasta i lokalności. Dlatego pora upomnieć się o nasze prawo do Katowic.

Gwiazda LEXO-POLO

Sędzia Gwizdak otwarcie mówił o konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości. W 2015 roku wygrał plebiscyt na Obywatelskiego Sędziego Roku zorganizowany przez fundację Court Watch. Wsiadł na wózek inwalidzki i sprawdził jak wyremontowany za ponad 700 tys. budynek sądu został dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Największą przeszkodą okazał się wysoki krawężnik przed wejściem do sądu. Dzięki jego akcji, drogowcy usunęli barierę nie do przebycia dla osób na wózku. W ubiegłym roku był gościem woodstockowej Akademii Sztuk Przepięknych. Sam o sobie mówił, że stał się gwiazdą "LEXo polo".  Teraz uznał, że to czas, żeby odwiesić togę na kołek, a salę sądową zamienić na gabinet prezydenta miasta.

- Miasto jest konfliktem. Przez 20 lat zajmowałem się rozstrzyganiem konfliktów - mówi Jarosław Gwizdak.

Drużyna sędziego

„Prawo do Katowic” chce zająć także miejsca w radzie miejskiej. Jak przekonuje Gwizdak, to ludzie, którzy od lat związani są z miastem.

- Wszyscy brzydzili się polityki. A polityka lokalna jest sprawcza. Chcemy ją odzyskać - mówi Jarosław Gwizdak. - Jesteśmy ludźmi, którzy nie chcą być kojarzeni z markami partyjnymi ani identyfikowani z tymi którzy od 30 lat rządzą Katowicami. Jesteśmy alternatywą. Naszym celem są tylko i aż Katowice. Wszystkie inne wybory, to klasyczna polityka.

Jarosław Gwizdak jest drugim oficjalnie ogłoszonym kandydatem na prezydenta miasta Katowice. Pod koniec maja Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiła, że ich wspólnym kandydatem będzie Jarosław Makowski. Urzędujący prezydent Marcin Krupa oficjalnie jeszcze nie potwierdził ubiegania się o kolejną kadencję. Mimo tego, został oficjalnie ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej