Czytasz: Schetyna: totalna propozycja [aktualizacja]

Schetyna: totalna propozycja [aktualizacja]

PO zrobi wszystko, by samorząd był gospodarzem regionu

PO zrobi wszystko, aby to samorząd był jedynym gospodarzem regionu - powiedział w sobotę w Łodzi przewodniczący partii Grzegorz Schetyna, prezentując program na przyszłoroczne wybory samorządowe.

Przed wyborami samorządowymi PO stworzy wielką koalicję z wszystkimii prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi - poinformował podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Łodzi lider PO.

Zobacz: Schetyna: przed wyborami stworzymy wielką koalicję

Jak ocenił, obecnie podatki "trafiają do centrali w Warszawie, gdzie służą politycznej korupcji i utrzymują politycznych funkcjonariuszy". "800 mln zł trafia do telewizji państwowej, by finansować partyjną propagandę, tak samo jak w PRL. Ale na zapewnienie godnych zarobków młodym lekarzom, nauczycielom czy pielęgniarkom akurat pieniędzy nie ma. My wiemy, skąd je wziąć. Zostawimy każdą złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkają obywatele, w gminach, powiatach i województwach” – zapewnił.

Jak dodał, dzięki temu mieszkańcy zyskają "kontrolę nad tym, na co wydawane są ich pieniądze, a przedsiębiorcy będą wiedzieć, że od ich podatków zależy, co dzieje się w regionach, gdzie prowadzą działalność ich firmy".

"Samorząd w naszym planie będzie też mógł zwrócić część podatków mieszkańcom, podnosząc im kwotę wolną od PIT powyżej kwoty bazowej, którą określimy ustawą, ale nie chcemy tworzyć lokalnych rajów podatkowych, dlatego samorządy będą miały wpływ nie na stawkę PIT, a na kwotę wolną od podatków" - powiedział.

Według lidera PO, najbardziej skorzystają na tym mieszkańcy o niewielkich dochodach.

"W miastach wprowadzimy obligatoryjne stosowanie budżetu obywatelskiego, a rady osiedli wyposażymy w osobne budżety. Reszcie upowszechnimy i wzmocnimy finansowo fundusze sołeckie" - zapowiedział.

Platforma Obywatelska chce, żeby to Polacy decydowali o sobie i o kraju. Zapowiedział, że Platforma zlikwiduje urzędy wojewódzkie.

Schetyna podkreślił, że PO nie chce gromadzić władzy - chce się nią dzielić.

"Chcemy, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi. Chcemy, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało. Żeby urzędy służyły ludziom, a nie przeszkadzały i gnębiły. Żeby ludzie nie bali się państwa, lecz mogli mu ufać" - podkreślał szef PO.

"To jest zupełni inny kierunek, od tego, w którym podąża nasz kraj dzisiaj, dlatego można nazwać naszą propozycję +totalną propozycją+" - dodał

 Ocenił, że - jak już było w historii - całą władzę próbuje przejąć jedna partia.

"Próbuje się dzisiaj decydować za Polaków, jak mają żyć i dyktować im wartości, które mają wyznawać" - ocenił.

"PO chce, żeby to Polacy decydowali o sobie i o kraju. To jest sedno naszego planu" - dodał.

 Zdaniem szefa PO "partia, która jest obecnie przy władzy, jest z gruntu antysamorządowa, buduje państwo scentralizowane, etatystyczne, państwo, w którym najważniejsze decyzje muszą zapadać w Warszawie - a tak naprawdę w jednym gabinecie".

 "My jesteśmy patriotami wolności. Chcemy budować Polskę w oparciu o zaufanie, bo mamy zaufanie do Polaków, bo szanujemy ich lokalne zwyczaje i tradycje, bo uważamy, że mieszkańcy poszczególnych regionów sami potrafią je rozwiązywać" - mówił w Łodzi.

 "Uważamy, że będą lepiej zarządzać małymi ojczyznami, niż partyjni urzędnicy, dlatego opowiadamy się za maksymalnym wzmocnieniem samorządów" - podkreślił.

 

"Uprawnienia wojewodów krzyżują się dzisiaj z uprawnieniami marszałków, a obecny rząd traktuje wojewodów, jak partyjnych komisarzy i wykorzystuje ich do walki z samorządami, a gdy są potrzebni, po prostu ich nie ma, albo co gorsza szkodzą" - powiedział Schetyna.

 Przypomniał, że było tak podczas nawałnic w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i na Pomorzu. "Tam to samorządowcy wzięli na siebie odpowiedzialność za los mieszkańców - sołtysi, wójtowie, burmistrzowie" - mówił. Podziękował im za to zaangażowanie i "za to, że byli z ludźmi, gdy nie było tam przedstawicieli urzędów wojewódzkich i MSWiA".

 "PO zrobi wszystko, żeby samorządy stały się faktycznymi gospodarzami regionów" - zadeklarował.

Pod hasłem "Polska samorządna" odbyła się w sobotę przed południem w łódzkiej Hali Expo konwencja PO, podczas której lider partii Grzegorz Schetyna zaprezentował program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Delegaci mają przyjąć nowy statut Platformy. (PAP)

Czytaj więcej