Silesion.PL

serwis informacyjny

Samorządy otrzymają stacje ładowania aut elektrycznych.

Elektryka prąd

.

6 czerwca br. rozpoczyna się pierwszy ogólnopolski program grantowy dla samorządów w branży leasingowej. Projekt “Razem dla eko-zmiany” zakłada budowę i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Fundacja Santander Bank Polska i Santander Leasing są odpowiedzialne za realizację programu, a do współpracy zaproszono GreenWay Polska i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Konkurs polega na pełnym finansowaniu budowy co najmniej 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz utrzymaniu ich przez 2 lata. Na ten cel przeznaczono 1 mln złotych. W programie mogą uczestniczyć wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców na dzień ogłoszenia konkursu nie przekracza 100 tys.

Celem programu jest zwiększenie dostępności stacji ładowania pojazdów elektrycznych, aby zmniejszyć obawy kierowców związane z brakiem takiej infrastruktury. Przedstawiciele branży leasingowej chcą wspomóc rozwój polskiej sieci elektromobilności i przyczynić się do zwiększenia liczby samochodów elektrycznych, co ma przynieść korzyści środowiskowe, takie jak redukcja emisji spalin i hałasu, zarówno w dużych, jak i małych miastach.

Projekt “Razem dla eko-zmiany” jest kolejną ekologiczną inicjatywą realizowaną przez Fundację Santander Bank Polska. W ramach współpracy z samorządami, fundacja wcześniej realizowała program grantowy “Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”.

Według prognoz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, do 2030 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych (osobowych i dostawczych) wzrośnie do prawie miliona sztuk. Prognozuje się również znaczny wzrost ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w Polsce – z około 5 tys. punktów obecnie do prawie 100 tys. punktów w 2030 roku.

Obecnie infrastruktura ładowania koncentruje się głównie w dużych ośrodkach miejskich. Ważne jest zdywersyfikowanie lokalizacji stacji ładowania, aby przyspieszyć rozwój floty samochodów elektrycznych w różnych częściach kraju. Samorządy, dzięki swojej wiedzy na temat miejscowych uwarunkowań, mogą odegrać istotną rolę w lokalnych inicjatywach związanych z elektromobilnością.

Finansowanie inwestycji w samochody elektryczne od leasingodawców odgrywa coraz większą rolę. Santander Leasing odnotowuje znaczny wzrost finansowania pojazdów elektrycznych, a liczba stacji ładowania w Polsce również rośnie. Firmy rejestrują większość nowych pojazdów elektrycznych, a przedsiębiorcy są odpowiedzialni za większość rejestracji samochodów elektrycznych.

Najwięcej samochodów elektrycznych zarejestrowano w Warszawie, a większość elektromobilności skupia się w największych ośrodkach miejskich. Mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, małopolskie i pomorskie są województwami, w których przedsiębiorcy finansują najwięcej pojazdów elektrycznych.

Program grantowy “Razem dla eko-zmiany” ma na celu rozwinięcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, aby przyczynić się do wzrostu liczby samochodów elektrycznych i stworzyć bardziej zrównoważony transport w Polsce.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024