Czytasz: Samoobrona w pigułce. Startuje cykl szkoleń dla kobiet

Samoobrona w pigułce. Startuje cykl szkoleń dla kobiet

Do wszystkich kobiet, które chcą się czuć bezpiecznie 

W 30 polskich miastach startuje cykl szkoleń z zakresu samoobrony stworzony z myślą o kobietach. Szkolenia odbywać się będą w jednostkach garnizonowych i poprowadzą je wojskowi instruktorzy. W województwie śląskim zajęcia odbędą się w Gliwicach i Bielsku-Białej. Cykl spotkań organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem. W 18. Batalionie Powietrznodesantowym w Bielsku-Białej wszystkie miejsca są już zarezerwowane.

Na liście rezerwowej mam 20 kobiet, a telefonów było chyba 300. Przed nami pierwsze zajęcia instruktażowe - mówi sierż. Jacek Kierzkowski, bielski koordynator akcji. 

Druga brygada to 6. Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach.

Jeśli chce się Pani zapisać, muszę zmartwić. U nas wszystkie miejsca są już zajęte – informuje chor. Rysiewicz. Jutrzejsze zajęcia to dwie godziny podstaw. Sprawdzimy sprawność kobiet i nauczymy je dwóch technik. Obrony przed ciosem i uderzeniem.

Według Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „rocznie przemocy fizycznej lub seksualnej doświadcza od 700 tys. do miliona Polek”. Bezpłatne zajęcia mają przygotować panie do ewentualnych sytuacji zagrożenia.

Kobiety podczas ćwiczeń poznają podstawy walki wręcz w bliskim kontakcie z przeciwnikiem, proste chwyty i sposoby obezwładniania. W programie zajęć znalazło się zdobycie takich umiejętności jak obrona przed duszeniem, kopnięciem, uderzeniem i atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Każda grupa weźmie udział w 8 spotkaniach, które rozpoczynają się 19 listopada i zaplanowano je do czerwca.