Czytasz: Samochód zostaw w garażu!

Samochód zostaw w garażu!

22 września to „Dzień bez samochodu” - zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Corocznie obchodzony 22 września „Dzień bez samochodu” to zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Celem wydarzenia jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla ich zdrowia przyzwyczajeń oraz działanie na rzecz powstrzymania niekorzystnych zmian klimatycznych. Dlatego w tym czasie propagowane jest korzystanie z różnych form komunikacji publicznej.

Bezpłatny przewóz roweru

Wybierając się w podróż PKP Intercity w nadchodzący weekend, można pociągiem bezpłatnie przewieźć rower. Aby to zrobić, należy w kasie biletowej zgłosić chęć skorzystania z promocji, która obowiązuje od piątku do niedzieli*. Przed planowaniem podróży warto sprawdzić czy wybrany pociąg jest dostosowany do przewozu jednośladów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl.

Zaplanuj rowerową wycieczkę

Z roku na rok jazda rowerem staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. W całym kraju powstają nowe ścieżki i szlaki rowerowe, do wielu z nich dotrzemy szybko i komfortowo pociągami PKP Intercity. Dzięki temu wycieczki rowerowe nie muszą ograniczać się tylko do miejsc zamieszkania. Na przykład piękno Polski Wschodniej można podziwiać w czasie wycieczek rowerowych na trasie Green Velo. Szlak wiedzie przez pięć regionów: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Do stolic wszystkich tych województw można dotrzeć pociągami PKP Intercity.

CZYTAJ TAKŻE: WYBIERZ AUTOBUS ALBO ROWER. BYLE NIE SAMOCHÓD!

Proponowane kierunki:

- szlaki rowerowe w Górach Świętokrzyskich

dojazd z Krakowa do Kielc składem IC Żeromski (wyjazd o 7:24, przyjazd 9:04)

- szlaki rowerowe w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej

dojazd z Warszawy do Białegostoku składem IC Słonimski (wyjazd o 10:10, przyjazd 12:27)

Więcej informacji o promocji pod linkiem: https://www.intercity.pl/pl/swiatowy-dzien-bez-samochodu/.

Gdzie ustawić rower w pociągu?

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego miejscach:

  • w składach Twoich Linii Kolejowych można umieścić rowery w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu.
  • w pociągach kategorii InterCity kursują pojazdy FLIRT3 oraz PesaDART,
  • w każdym pociągu kategorii Express InterCity Premium obsługiwanymi pojazdami Pendolino znajdują się 4 stojaki na rowery,
  • w pociągach kategorii Express InterCity jest do tego przeznaczona specjalna przestrzeń w wagonach 2. klasy,
  • w których do dyspozycji pasażerów jest 6 stojaków na rowery. Natomiast w pociągach zestawionych z wagonów znajdują się wieszaki w specjalnie dostosowanych wagonach,
  • Pasażerom, którzy w przedsprzedaży oraz przez Internetowy System Sprzedaży zakupili bilety na przewóz roweru w okresie trwania promocji przysługuje zwrot należności za bilet w pełnej wysokości.

Czytaj więcej