Czytasz: Samochód bez kierowcy wyjedzie na ulice Jaworzna

Samochód bez kierowcy wyjedzie na ulice Jaworzna

„Widzą” w perspektywie 360 stopni. Teraz te wyjątkowe auta przetestują w Jaworznie.

„Oko” mają lepsze niż my. „Widzą” bowiem świat w perspektywie 360 stopni, a rzeczywistość to dla nich milion punktów wygenerowanych przez czujniki i komputery. Tym maszynom nie przeszkadzają ciemności, bo „widzieć” mogą w podczerwieni. Nie przeszkadza im też mgła, bo „obserwują” z pomocą radaru. Nie potrącą pieszego, czy rowerzysty, bo rozróżniają temperatury otaczających obiektów. Czy sprawdzą się tak, jak twierdzą konstruktorzy? Jaworzno podpisało właśnie list intencyjny na testowanie samochodów autonomicznych. To te, które nie potrzebują za kierownicą nikogo.

W ruch poszły dalmierze

By w ogóle było to możliwe, w marcu tego roku Jaworzno zostało zeskanowane przy użyciu laserowych dalmierzy. - Przeskanowaliśmy w technologii 3D wybrane ulice miasta. W tym te drogi, którymi największa liczba osób dowożona jest do miejsca pracy. Dokładnie odwzorowaliśmy trasę autobusu, na której znajdują się przystanki przy szkole i elektrowni. Przeprowadziliśmy też prace na Rynku i w jego okolicach – relacjonuje Dariusz Skonieczny z Comtegra, spółki odpowiedzialnej za projekt.

Co teraz? Inżynierowie stworzyli specjalne mapy, które przekazali producentom pojazdów autonomicznych. - Po to, że by mogli wykonać testy i symulacje systemów tychże pojazdów w warunkach laboratoryjnych - tłumaczy Skonieczny.

W mieście łatwo nie będzie

Na testy wybrano trzy miejsca. To droga dojazdowa do autostrady A4, trasa autobusu nr 321 oraz okolice rynku. Takie miejsca są niemałym wyzwaniem dla pojazdu autonomicznego. - Nie jest sztuką wypuścić pojazd autonomiczny na autostradę, która jest miejscem bardzo przewidywalnym. Wyzwaniem jest sprawdzenie, jak taki pojazd zachowa się w mieście, gdzie są wąskie uliczki, dużo domów, wiele się dzieje w każdym momencie - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

I dodaje: - Nie wykluczam, że aby się zmierzyć z tym wyzwaniem konieczne będzie zbudowanie testowego fragmentu ulicy, czy też toru. W perspektywie pięciu lat chcielibyśmy wdrożyć do użytku pierwszy autobus autonomiczny na regularnych trasach – zapowiada prezydent Silbert

Czytaj więcej