Czytasz: Salvador Dali ojcem tarocistki?

Salvador Dali ojcem tarocistki?

Trzeba zrobić ekshumację, by dowiedzieć się czy Pilar Abel jest córką artysty.

Matka Pilar Abel, Antonia Martinez de Haro, miała poznać Salvadora Dali w latach 50. ubiegłego stulecia. Podobno kobieta pracowała u rodziny, która często spędzała wakacje w Cadaques, w okolicach domu artysty. Potem, Antonia i Salvador Dali mieli mieć romans, ale kiedy urodziła się Pilar, jej matka wzięła ślub z innym mężczyzną.

Ekshumacja i badanie DNA

Dziś, tarocistka ma 61 lat. Ujawniła się i złożyła pozew. Chce mieć prawa do obrazów Salvadora Dalego, które po jego śmierci przeszły na własność państwa. Gdyby trafiły do Pilar Abel, jej majątek powiększyłby się o setki milionów euro.

Malarz, który zmarł w 1989 roku, będzie ekshumowany. Wszystko po to, by można było przeprowadzić badanie DNA. Tak zadecydował madrycki sędzia w związku z pozwem o ustalenie ojcostwa.

Salvador Dali kochał galę

Salvador Dali, kataloński malarz, jest jednym z najbardziej znanych i uznanych surrealistów. Ekscentryk, z cienkim wąsikiem i niezwykłym życiem, urodził się w 1904 roku w Figueres. Zaprzyjaźnił się z Picassem, choć później uważał, że jeden jego obraz jest wart więcej niż wszystkie dzieła autora „Guerniki”. W Paryżu Salvador Dali trafił do grupy surrealistów, sięgał do podświadomości przywoływanej podczas snu. W Stanach Zjednoczonych malował portrety Jacka Warnera czy Heleny Rubinstein. Projektował biżuterię dla Coco Chanel i zagrał w filmie Hitchcocka. Dali jest też autorem filmu „Pies andaluzyjski”, który zrealizował wraz z Luisem Buñuelem. Od lat 70. Salvador Dali tworzył własne muzeum w hiszpańskim Figueres. 

Wielki wpływ na jego życie i twórczość miała Gala Diakonova. To właśnie z nią, kobietą która miała być największą miłością jego życia, kojarzony jest Salvador Dali.

Gala odeszła od męża, Paula Eluarda i wzięła ślub z Dalim. Była jego muzą i towarzyszką życia. Zmarła w 1982 roku i została pochowana w zamku w Pubol, gdzie Dali mógł się pojawiać tylko za jej pisemną zgodą.

Po jej śmierci, Salvador Dali przez dwa lata mieszkał w zamku. Wierzył, że gdy poczuje zbliżającą się śmierć, położy się w grobowcu koło Gali. Potem wybuchł tam pożar i ciężko poparzony Dali, przeprowadził się do domu w Figueres. Tam zmarł i tam go pochowano, z dala od swojej ukochanej, którą przeżył o siedem lat.

Czytaj więcej