News

Salvador Dali ojcem tarocistki?

Trzeba zrobić ekshumację, by dowiedzieć się czy Pilar Abel jest córką artysty.

Matka Pilar Abel, Antonia Martinez de Haro, miała poznać Salvadora Dali w latach 50. ubiegłego stulecia. Podobno kobieta pracowała u rodziny, która często spędzała wakacje w Cadaques, w okolicach domu artysty. Potem, Antonia i Salvador Dali mieli mieć romans, ale kiedy urodziła się Pilar, jej matka wzięła ślub z innym mężczyzną.

Ekshumacja i badanie DNA

Dziś, tarocistka ma 61 lat. Ujawniła się i złożyła pozew. Chce mieć prawa do obrazów Salvadora Dalego, które po jego śmierci przeszły na własność państwa. Gdyby trafiły do Pilar Abel, jej majątek powiększyłby się o setki milionów euro.

Malarz, który zmarł w 1989 roku, będzie ekshumowany. Wszystko po to, by można było przeprowadzić badanie DNA. Tak zadecydował madrycki sędzia w związku z pozwem o ustalenie ojcostwa.

Salvador Dali kochał galę

Salvador Dali, kataloński malarz, jest jednym z najbardziej znanych i uznanych surrealistów. Ekscentryk, z cienkim wąsikiem i niezwykłym życiem, urodził się w 1904 roku w Figueres. Zaprzyjaźnił się z Picassem, choć później uważał, że jeden jego obraz jest wart więcej niż wszystkie dzieła autora „Guerniki”. W Paryżu Salvador Dali trafił do grupy surrealistów, sięgał do podświadomości przywoływanej podczas snu. W Stanach Zjednoczonych malował portrety Jacka Warnera czy Heleny Rubinstein. Projektował biżuterię dla Coco Chanel i zagrał w filmie Hitchcocka. Dali jest też autorem filmu „Pies andaluzyjski”, który zrealizował wraz z Luisem Buñuelem. Od lat 70. Salvador Dali tworzył własne muzeum w hiszpańskim Figueres. 

Wielki wpływ na jego życie i twórczość miała Gala Diakonova. To właśnie z nią, kobietą która miała być największą miłością jego życia, kojarzony jest Salvador Dali.

Gala odeszła od męża, Paula Eluarda i wzięła ślub z Dalim. Była jego muzą i towarzyszką życia. Zmarła w 1982 roku i została pochowana w zamku w Pubol, gdzie Dali mógł się pojawiać tylko za jej pisemną zgodą.

Po jej śmierci, Salvador Dali przez dwa lata mieszkał w zamku. Wierzył, że gdy poczuje zbliżającą się śmierć, położy się w grobowcu koło Gali. Potem wybuchł tam pożar i ciężko poparzony Dali, przeprowadził się do domu w Figueres. Tam zmarł i tam go pochowano, z dala od swojej ukochanej, którą przeżył o siedem lat.

Czytaj więcej

Napisz do autora k.glowacka@silesion.pl
Zmiana kategorii na: Historia naszego regionu