Czytasz: Sadzą czy protestują?
Już dawno sadzenie drzew nie było tak popularne. To troska o środowisko, czy polityczna akcja sprzeciwu wobec władzy?

W ostatnim czasie nie tylko parasolka zmieniła swoje polityczne znaczenie. Do 3 października nie miała żadnego. Od czarnego protestu jest symbolem walki kobiet z rządem. Teraz polityczny wydźwięk nabiera także sadzenie drzew.

CISY CZY ANTYPISY?

Swoje sadzonki we wtorek wkopali m.in. prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, marszałek Wojciech Saługa, posłowie Borys Budka i Marek Wójcik oraz senator Leszek Piechota. Najlepszym dowodem, że nie chodziło o uczczenie pierwszego dnia wiosny był fakt, że politycy z ekologicznym zacięciem nie wiedzieli jakie drzewa sadzą. Na placu Hutnika w Chorzowie wkopano trzy klony. Jednak spokojnie można uznać, że 21 marca w całej Polsce zasadzono nowy gatunek drzew - antypis.

DRZEWO PLUS

Poseł Borys Budka zapewniał, że ogólnopolska akcja sadzenia drzew ma pokazać, że Polacy potrafią naprawić błędy władzy. Początkiem ma być zasadzenie drzew, które mają uzupełnić te wycięte w ramach obowiązującej ustawy ministra Szyszki. Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej złożyli do laski marszałkowskiej swój projekt regulujący wycinkę drzew. Czeka na ruch marszałka Marka Kuchcińskiego. 

- Wiemy doskonale, że Polacy są mądrzejsi od PiS-u. Dzisiaj symbolicznie wspólnie samorządowcy, parlamentarzyści zasadzą te drzewa, a później będziemy naprawiać każdy pisowski błąd w każdej dziedzinie życia. Jak wiemy tej naprawy będzie przed nami bardzo dużo - mówi Borys Budka.

ŚWIĘTO LASU

Zdaniem marszałka Wojciecha Saługi dzisiaj równie ważny jak pierwszy dzień wiosny jest ustanowiony przez ONZ w 2012 roku Międzynarodowy Dzień Lasów.

- W ostatnim czasie ubywa w Polsce drzew. Chcemy się temu przeciwstawić i pójść w drugą stronę niż idzie rząd i drzewa zacząć sadzić. Żeby nadrobić to, co zostało przez te ostatnie tygodnie bezpowrotnie utracone - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

CHORZOWSKIE KLONY

Prezydent Andrzej Kotala uważa, że poprzednie przepisy pozwalały na kontrolowanie procesu wycinki drzew. 

- Ustawa ministra Szyszki daje pełną dowolność wycinki drzew. Jeżeli ktoś jest właścicielem lasu, może ten las wyciąć. Nie do końca pan minister rozumie, o co chodzi i jak istotna jest rola drzewostanu na świecie. My dzisiaj naprawiamy to, co ktoś po prostu zepsuł - mówi Andrzej Kotala.

DĘBY PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI? Skoczowskie!

Drzewa sadzi nie tylko opozycja. Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko jest członkiem zarządu powiatowego PiS. Zasadzi dzisiaj jubileuszowy dąb. Mieszkańcom miasta rozdano 750 sadzonek. Skoczów w ten sposób świętuje 750-lecie swojego miasta. W walentynki wypuszczono taką ilość balonów. W pierwszym dniu wiosny dęby mają zostać zasadzone w ogródkach mieszkańców lub w lasku miejskim.

- Akcja rozdawania w Skoczowie 750 sadzonek dębów nie ma charakteru politycznego. Zaplanowaliśmy ją z Miejskim Centrum Kultury "Integrator" z dużym wyprzedzeniem, bo w październiku ubiegłego roku. Pierwszy dzień wiosny – w roku, w którym obchodzimy 750 lat Skoczowa – chcieliśmy zwieńczyć posadzeniem Dębu Jubileuszowego, który stanie się żywą pamiątką naszej historii - mówi Mirosław Sitko. 

- Dla nas 21 marca, to po prostu pierwszy dzień wiosny i okazja do świętowania jubileuszu Skoczowa - dodaje Barbara Zubrzycka z Urzędu Miasta w Skoczowie. 

 

Czytaj więcej