Czytasz: Rzeki na Podbeskidziu przekroczyły stany ostrzegawcze

Rzeki na Podbeskidziu przekroczyły stany ostrzegawcze

Padać ma przez cały dzień.

Rzeki Biała w Bielsku-Białej oraz Koszarawa w Pewli Małej przekroczyły poziomy ostrzegawcze po intensywnych opadach deszczu w nocy z soboty na niedzielę na Podbeskidziu. W wyższych partiach Beskidów pada śnieg.

O godzinie 8. Biała mierzyła 174 cm. W ciągu godziny na wodowskazie w Bielsku-Białej Mikuszowicach przybyło 5 cm. Poziom alarmowy w tym miejscu wynosi 200 cm. Koszarawa ma 156 cm. W ciągu godziny jej poziom wzrósł o 14 cm. Aby osiągnąć wartość alarmu musi przekroczyć 230 cm.

Orkan Grzegorz w Polsce. Jest ofiara śmiertelna

Będzie padać całą niedzielę

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu w górach. W Beskidzie Śląskim i Żywieckim do końca niedzieli może spaść do 35 mm, a miejscami do 40 mm. W zlewni Małej Wisły i Soły mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Strażacy odnotowali drobne interwencje. Wypompowywali wodę, która wlała się do piwnic domów m.in. w Łodygowicach i gminie Radziechowy-Wieprz. Na Śląsku Cieszyńskim najwięcej zgłoszeń dotyczy złamanych konarów drzew.

Orkan Grzegorz już w Polsce! (AKTUALNY RAPORT)

W górach silny wiatr i śnieg

Ratownicy GOPR poinformowali, że w górach wieje silny wiatr, a w wyższych rejonach sypie śnieg. W rejonie schronisk na Markowych Szczawinach na Babiej Górze oraz Przysłop na Baraniej Górze w ostatnich godzinach spadły 2-3 cm śniegu, a na Hali Miziowej na Pilsku – 5 cm. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Agata Zbieg

Czytaj więcej