Czytasz: Rzecznik praw obywatelskich ma pełne ręce roboty

Rzecznik praw obywatelskich ma pełne ręce roboty

- Nie zagrażam rodzinie - powiedział w trakcie debaty w Katowicach Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Rozmawiano m.in. o prawach kobiet.

W Teatrze Korez dyskutowano m.in. o prawach kobiet. 

 - Nie można milczeć, gdy konstytucyjny organ występuje przeciwko zapisom konstytucji w imię partykularnych interesów – czy wie pan o kim tak powiedziano? - zaczął przekornie środową debatę Józef Krzyk, redaktor katowickiej Gazety Wyborczej, która była organizatorem spotkania.

Adam Bodnar przypomniał wówczas spór z ORDO IURIS Instytutem na rzecz Kultury Prawnej. - Instytucja stwierdziła, że zagrażam rodzinie, a tak nie jest – podkreślił Bodnar.

 Partner warunkiem skorzystania z in vitro

Taki był tytuł środowego spotkania. - Sprawa jest intrygująca – przyznawał Adam Bodnar. Przypominał Art. 33 konstytucji RP, który mówi o tym, że kobieta i mężczyzn w Polsce mają równie prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym, politycznym i gospodarczym. Zaznaczał, że w tej kwestii rzecznik praw obywatelskich ma dziś pełne ręce roboty. - M.in. w kwestii dostępności in vitro dla kobiet, które rozpoczęły procedurę przed wejściem ustawy w życie. Obecnie obowiązująca ustawa mówi, że można skorzystać z zarodków, jeśli znajdzie się partnera – przypominał Adam Bodnar. - A nie każda pani, która zaczęła procedurę, musiała o tym pomyśleć. Tak pewnie powinno być w świecie idealnym. Ale takiego nie ma – podkreślał Bodnar.


Mężczyzna też ma prawa

Bodnar zaznaczał, że kwestia praw reprodukcyjnych dotyczy również mężczyzn. - Sprawa in vitro, sprawa badań prenatalnych czy nawet przerwania ciąży, to w pewnym zakresie wchodzenie także w prawa mężczyzn – podkreślał rzecznik. Wspomniał sprawę państwa Wojnarowskich. - Pani Wojnarowska była drugi raz w ciąży. Istniało niebezpieczeństwo, że urodzi dziecko z wadami genetycznymi i lekarze w Łomży uniemożliwili jej przeprowadzenie badań prenatalnych. Proces jaki rodzina wytoczyła szpitalowi był niezwykle precedensowy. Pan Wojnarowski zaznaczał jednak, że jego prawa także zostały naruszone. Dostał zresztą odszkodowania – zaznaczał Bodnar.

Czytaj więcej