Czytasz: Święto Trzech Króli także na Facebooku i Twitterze

Święto Trzech Króli także na Facebooku i Twitterze

Organizatorzy orszaków zachęcają wszystkich do umieszczania zdjęć i oznaczania ich #Orszak.

Święto Trzech Króli możemy nazwać świętem braterstwa, bo przez swoje objawienie się ludziom Jezus łączy wszystkich, burzy dzielące je mury, dystanse - powiedział w wypowiedzi dla PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

- Mędrcy przybyli ze wschodu, byli wyznawcami innej religii niż żydowska, byli magami bądź astrologami – tak różnymi od mieszkańców Izraela – a jednak to im, zaraz po pasterzach, ukazał się nowo narodzony Jezus. Takie jest również przesłanie tego dnia: być otwartym na innych, również tych, którzy wydają się nam obcy - podkreślił rzecznik KEP.

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od 2011 r.

- Jest to również dzień wolny od handlu, co sprzyja budowaniu i umacnianiu relacji rodzinnych i społecznych poprzez różne inicjatywy organizowane tego dnia. Jest to również jeden z tych kilku dni w roku z obowiązkiem mszy świętej, tak jak każda niedziela - zaznaczył rzecznik KEP.

Orszaki Trzech Króli

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwrócił również uwagę na to, że od 2009 r. organizowany jest w różnych miastach Polski, a ostatnio również za granicą, Orszak Trzech Króli.

- Dzięki temu, że jest to dzień świąteczny, całe rodziny mogą wspólnie spędzić czas. Orszaki są szczególną atrakcją dla dzieci, które przebrane za królów podążają za Świętą Rodziną – to również ciekawa forma edukacji najmłodszych. Orszaki, w których biorą udział setki tysięcy uczestników ukazują, że możliwe jest świętowanie w dużej grupie osób bez agresywnych zachowań, w atmosferze prawdziwej radości, pokoju i braterstwa - powiedział rzecznik KEP.

Idziesz w orszaku? Akcja #Orszak

Dodał, że w mediach społecznościowych - na Twitterze i Facebooku - organizatorzy orszaku zachęcają wszystkich do umieszczania zdjęć i oznaczania ich #Orszak, w ten sposób będzie można śledzić wydarzenia w całej Polsce.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał też, że w uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

- Jest to dzień szczególnej pamięci o tych narodach, które jeszcze nie słyszały o Chrystusie, a także o misjonarkach i misjonarzach posługujących na całym świecie - przypomniał i dodał, że przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur zachęca wszystkich do modlitwy w intencji misjonarzy oraz wsparcia materialnego ich działań.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

Czytaj więcej