Czytasz: Rząd zabierze 400 mln na walkę ze smogiem?

Rząd zabierze 400 mln na walkę ze smogiem?

01:10
Marszałek Wojciech Saługa ostrzega, że z projektu programu dla Śląska przygotowanego przez ministerstwo rozwoju wykreślono wsparcie na walkę ze smogiem.

Wojciech Saługa uważa, że przygotowywany przez ministerstwo rozwoju projekt programu dla Śląska rozczarowuje. Brak w nim konkretnych działań, które jego zdaniem byłyby odpowiedzią na apele samorządowców. Na nie jednak mogą cierpliwie czekać. Jednak są kwestie, które wskazuje za konieczne do realizacji. Jedną z nich jest walka ze smogiem. Zdaniem marszałka rząd 400 mln zł na działania związane z walką ze smogiem.

- To bardzo niepokojące i mam nadzieję, że faktycznie pracując nad dokumentem, który dopiero co poznaliśmy, uda nam się tę sprawę wyjaśnić. Pamiętajmy, że w kwietniu Sejmik Województwa Śląskiego przyjął jednogłośnie uchwałę antysmogową, która zacznie obowiązywać na terenie całego województwa śląskiego tuż po wakacjach, od 1 września - mówi marszałek województwa śląskiego.

Założenia ministerialnego projektu przedstawił w piątek sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. W czasie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach wiceminister podkreślił, że omawiany dokument nie jest dokumentem zamkniętym. Nie ma też zastąpić działań samorządów lokalnych.

- Jesteśmy przygotowani na dyskusję i jego modyfikację - mówi Katowicach wiceminister Jerzy Kwieciński - Te 40 mln to są to pieniądze, które są w juz wybranych projektach, ale zakładamy, że beneficjenci ze Śląska będą się ubiegali o dodatkowe środki i skorzystają z pieniędzy, które mamy przeznaczone na walkę ze smogiem. To jest absolutne nieporozumienie - tłumaczy wiceminister.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego poświęcona rządowemu programowi dla Śląska

Zaprezentowany Program zawiera 6 wyzwań rozwojowych oraz 6 celów szczegółowych. Powinien zacząć być realizowany od 2020 r. Na jego finansowanie do 2023 r. rząd przeznacza 17,3 mld zł. Teraz, przez najbliższe tygodnie, mają odbyć się posiedzenia robocze z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i katowickiej WRDS. Niezbędne będą też konsultacje międzyresortowe. Wskazanie konkretnej drogi procedowania Programu ma nastąpić 6 września br., kiedy zaplanowano prezydium WRDS w Katowicach. Prace nad dokumentem mają zakończyć się w październiku.

 

Czytaj więcej