Czytasz: Petru: Musimy przytulić wyborców PiS

Petru: Musimy przytulić wyborców PiS

Kogo Nowoczesna wystawi w wyborach samorządowych? Jaki ma pomysł na zdobycia poparcia na Śląsku? Ryszard Petru spotkał się z członkami partii w regionie.

W Katowicach i w Bielsku-Białej Ryszard Petru mówił o konieczności przywrócenia norm, które sprawiają, że państwo jest przejrzyste i przyjazne dla obywateli. Zadeklarował, że jeżeli wybory odbędą się w terminie, to kandydaci na stanowisko prezydentów i burmistrzów zostaną zaprezentowani w drugiej połowie roku. Jedyną osobą z naszego regionu, która już teraz może liczyć na poparcie Ryszarda Petru jest Zygmunt Frankiewicz. Jeśli obecny prezydent Gliwic zdecyduje się ponownie kandydować, powinien zostać kandydatem ponadpartyjnym.

- Nie znam specyfiki wszystkich miast w województwie śląskim. Osobiście poparłbym obecnego prezydenta, Zygmunta Frankiewicza. W innych miastach się nie chcę wypowiadać. Nasi kandydaci będą prezentowani w drugiej połowie tego roku.

Ryszard Petru mówił w Katowicach, że o kandydaturach na prezydentów miast w województwie zadecyduje zarząd regionu. Wyjątkiem mają być Katowice. Kandydatów w miastach wojewódzkich zatwierdzi zarząd partii.

przytulić wyborców pis?

Petru zapewnił, że Nowoczesna ma szanse zdobyć poparcie wśród osób, które w minionych wyborach chcąc zmiany poparły PiS. Przestrzegał przed wyśmiewaniem ich poglądów. Żartował, że należy te osoby przytulić i zapewnić o zrozumieniu.

- Nie możemy ich atakować. My nie możemy ich wyśmiewać. Jeżeli zaczniemy ich atakować, oni będą się utwierdzać w swoim przekonaniu. Żeby ten rów zasypać, trzeba ich przytulić. Trzeba im mówić: Ja rozumiem. Też chciałem głosować na PiS. Byłem bliski tej decyzji. My musimy ich przeciągać na naszą stronę - mówił Ryszard Petru

WSPÓŁPRACA Z PLATFORMĄ

Wspólnego kandydata obie partie mogłyby wystawić w miejscowościach, w których PiS ma największe poparcie. W pozostałych obowiązywałaby reguła, że każda partia wystawia swojego kandydata. Na wspólne poparcie mógłby liczyć kandydat, który zakwalifikuje się do drugiej tury.

Koalicja możliwa byłaby także na wybory parlamanetarne. Jednak, jak podkreślił Ryszard Petru w kwestiach gospodarczych Nowoczesna różni się od partii Grzegorza Schetyny. Taka koalicja byłaby uzasadniona w imię racji stanu, odpowiedzialności historycznej i odpowiedzialności za państwo. 

SYTUACJA MIĘDZYNARODOWA

W Katowicach, Ryszard Petru podkreślił, że Polska po raz pierwszy od 28 lat jest osamotniona na arenie międzynarodowej. Jest to wynikiem nieodpowiedzialnej polityki prowadzonej przez rząd premier Beaty Szydło. Za duży błąd Petru uznał postawienie wyłącznie na Wielka Brytanię, która występuje z Unii Europejskiej i Węgry, które współpracują z Rosją. Za karygodne uważa pogorszenie stosunków z Francją i Niemcami. Zdaniem lidera Nowoczesnej, to Warszawa, obok Berlina i Paryża powinna nadawać kierunek w polityce Unii Europejskiej. Za Niemcami i Francją przemawia silna pozycja gospodarcza. Polska ma z kolei znaczącą pozycję geopolityczną.

Brak poparcia polskiego rządu dla kandydatury Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej zdaniem Petru jest kuriozalne.

- Postrzegani jesteśmy jako kraj zakompleksiony. Można Donalda Tuska nie lubić. Można mieć do niego pretensje. Ale powinno się wznieść ponad to i go poprzeć.

SYTUACJA KRAJOWA

Ryszard Petru zapewnił, że Nowoczesna nie będzie wyłącznie antypisem. Jest wiele kwestii, które trzeba będzie, zdaniem lidera Nowoczesnej, posprzątać po rządach PiS. Jednak jego partia chce opierać swoje działania na własnym programie, a nie wyłącznie na krytykowaniu działań aktualnego rządu. Najważniejszą kwestią pozostaje gospodarka i ułatwienia dla przedsiębiorców. Nie bez znaczenia są zmiany w systemie ochrony zdrowia i w edukacji. 

- PiS poprzez edukację chce stworzyć nowego człowieka. Propaganda w sprawie historii sprawiła, że młodzi ludzie są indokrytnowani i myślą inaczej. Mają wyjść ze szkoły średniej i zagłosować na PiS lub pisopodobnych.

Ryszard Petru chce bezpieczeństwa finansów publicznych. Zrównoważonego budżetu, który obok konstytucyjnego limitu długu publicznego do PKB, miałby gwarantować stabilność gospodarczą kraju. Ważnymi kwestiami dla Nowoczesnej jest wprowadzenie zmian w systemie ochrony zdrowia, emerytalnym i wzmocnieniu gospodarczym.


OBEJRZYJ WYWIAD KAMILA DURCZOKA Z RYSZARDEM PETRU


Czytaj więcej