Czytasz: Rynku jeszcze nie ma. Ale można po nim...pochodzić

Rynku jeszcze nie ma. Ale można po nim...pochodzić

Już za kilka miesięcy rozpocznie się największa i najdroższa inwestycja tego roku w Chorzowie. Ale zanim na rynek wejdą budowlańcy, w nowej odsłonie zobaczy go każdy.

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą animacji, którą przygotowano na zlecenie chorzowskich władz. Widać na niej rynek po remoncie z każdej perspektywy. Jeszcze nie zamontowane w podłożu rynku fontanny niespodziewanie tryskają wodą. Widać podcienie estakady i aleje spacerową z drzewami. Co więcej, wejść można nawet do punktów usługowych działających przy rynku.

Topowa inwestycja 2017 roku

Kiedy zobaczymy wszystko na własne oczy? Nieprędko, bo sama rewitalizacja rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy. - Będzie to największa, bo kosztująca aż 26 mln zł inwestycja, której start zaplanowano na ten rok – mówi Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa magistratu w Chorzowie. Dodaje, że koncepcja zakłada m.in. powstanie pod estakadą pawilonów, w których może znaleźć się miejsce dla gastronomii, usług czy instytucji miejskich. Po lewej i prawej stronie estakady zaplanowano miejsce dla zielonych skwerów, zaś przed budynkiem urzędu miasta pojawi się wspomniana wcześniej fontanna.

Miejsce dla mieszkańców. Będą atrakcje

O przebudowie chorzowskiego rynku mówiło się od lat. - Wreszcie pora na przywrócenie rynkowi jego pierwotnej funkcji. Naszym celem jest aby centralna część miasta stała się miejscem spotkań przyciągającym mieszkańców – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Dodaje, że pomóc ma w tym specjalny projekt. Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży ( w skrócie) CUMA – bo o tym projekcie mowa, organizować ma na rynku atrakcje dla mieszkańców. Chorzów na rozwój CUMY dostał 880 tys zł z Ministerstwa Rozwoju.

Najpierw centrum przesiadkowe, teraz reszta

Przebudowa rynku ruszy za kilka miesięcy, ale jeszcze w maju ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Pracebudowlane potrwają dwa lata. - Rewitalizacja rynku to kolejny etap zmian w centrum Chorzowa, w zeszłym roku zakończyła się budowa pierwszego na Śląsku Centrum Przesiadkowego – przypomina Karolina Skórka.

Czytaj więcej