Czytasz: Rynek nieruchomości w 2019r. Czy ceny mieszkań będą spadać?

Rynek nieruchomości w 2019r. Czy ceny mieszkań będą spadać?

Koniec boomu mieszkaniowego w 2019 r. wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny.

Rynek mieszkaniowy w 2019 roku zapowiada się bardzo ciekawie – prognozują w najnowszym raporcie eksperci Home Brokera. Analiza przedstawia najważniejsze trendy dla rynku nieruchomości oraz perspektywy finansowe na 2019 r. Czego można oczekiwać? 

KONIEC WZROSTÓW CEN MIESZKAŃ

Latem i jesienią 2018 roku wzrost cen na rynku pierwotnym był bardzo dynamiczny – stawka za metr kwadratowy podskoczyła gdzieniegdzie nawet o 10 proc. w ciągu pół roku. W takich miastach jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn i Szczecin ceny na nieruchomości mieszkalne zbliżyły się do poziomu sprzed kryzysu w 2008 roku. 

Ekspert Home Brokera uważa jednak, że w 2019 roku nastąpi spadek cen. Trudno spodziewać się, że te spadki będą spektakularne. 

- Spodziewam się w najbliższych miesiącach okresu „wypłaszczenia”, a potem obniżek. Ze względu na dość silne czynniki wpływające na to, że mieszkania są drogie, spadki nie będą jednak spektakularne. Chyba, że wydarzy się coś nieprzewidzianego - mówi Marcin Krasoń, ekspert Home Brokera.

Z powodu wysokich cen coraz więcej Polaków rezygnuje z zakupu mieszkania lub odkłada go na później. W roku 2018 najwięksi polscy deweloperzy odnotowali niemal 30 proc. spadki liczby sprzedanych mieszkań. Na ten wynik mają wpływ rosnące koszty budowy (wzrost cen gruntów, zakupu materiałów budowlanych i problemy ze znalezieniem pracowników) oraz wzrastające ceny mieszkań.

Gdy deweloperzy odczują ten spadek popytu, nie będą mieli wyboru – wzrost cen zostanie wyhamowany.

Eksperci Open Finance i Home Broker zakładają że w 2019 r. ceny mieszkań przestaną rosnąć, a w II połowie 2019 r. zaczną nawet spadać. Niestety spadek ten nie wyniesie więcej niż 5-10 proc. 

STOPY PROCENTOWE STOJĄ W MIEJSCU

Kredytobiorców również czeka dobra wiadomość. Na ostatnim styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała, że rekordowo niskie stopy procentowe ponownie nie zostaną podniesione. Dla spłacających kredyt hipoteczny oznacza to utrzymanie  się wysokiego popytu na mieszkania, gdyż kredyty są łatwiej dostępne, a niskooprocentowane lokaty sprawiają, że rośnie popularność inwestowania w mieszkanie na wynajem.

– W świetle tej projekcji nie widzę żadnych przesłanek, by w 2019 roku stopy miały ulec zmianie (…) Co do 2020 roku trudno coś powiedzieć, (…) ale jeżeli nie pojawią się jakieś nowe elementy, to samo odnosi się do 2020 roku -  powiedział prezes NBP Adam Glapiński. 

Taka decyzja RPP była zaskoczeniem, ponieważ wielu ekspertów spodziewało się podniesienia stóp procentowych ze względu na wzrost inflacji o prawie 1,5 pkt proc. w połączeniu z podwyżkami stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i powolnym pogarszaniem koniunktury gospodarczej w wielu krajach. 

Czytaj więcej