Czytasz: Ryby z sosnowieckiego stawu zostaną przeniesione. Po co?

Ryby z sosnowieckiego stawu zostaną przeniesione. Po co?

50 centymetrów – już tylko tyle głębokości ma jeziorko przy Górce Środulskiej. - Ryby są zagrożone – alarmują mieszkańcy.

Sprawa jest zagadkowa. Spadek poziomu wody w niedużym jeziorze przy sosnowieckiej Górce Środulskiej jako pierwsi zauważyli tutejsi wędkarze. Problem zgłosili urzędnikom. Kilka tygodni trwało szukanie przyczyny. - Dziś już wiadomo, że najbardziej prawdopodobnym powodem wysychania jeziorka jest spadek wód gruntowych – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Dodaje, że aktualnie do zbiornika wpływa zaledwie 10-15 proc. wód z gruntu.

Jeziora szkoda, ale co z rybami?

W akcję ratowania jeziora zaangażowały się Sosnowieckie Wodociągi. Załatały dziury w kanalizacji deszczowej biegnącej pod stawem. Dwa razy dolewano też wodę. Wszystko na nic. Aktualnie poziom wody sięga tu zaledwie 50 cm. - Cierpią na tym ryby – zaalarmowali niedawno wędkarze.

Będą przenosiny

- Podjęliśmy już decyzję o przenosinach ryb z wysychającego jeziorka – zapewniał kilka dni temu Łysy. Akcja miała odbyć się w ten piątek, wiadomo jednak, że zostanie przesunięta w czasie. - Początkowo ryby miały znaleźć się w jeziorze, które jest nieco wyżej. Stwierdziliśmy jednak, że to nie najlepszy pomysł. Szukamy nowej lokalizacji – wyjaśnia sosnowiecki rzecznik.

Czytaj więcej