Czytasz: W autobusie bez biletu i gotówki!

W autobusie bez biletu i gotówki!

ŚKUP może Rybnikowi pozazdrościć rozwiązań transportowych. Mieszkańcy za przejazd autobusem będą mogli zapłacić kartą płatniczą lub smarfonem!

W szesnastu autobusach komunikacji miejskiej w Rybniku został wprowadzony innowacyjny system opłat. Każdy, kto zdecyduje się na przejażdżkę transportem publicznym, będzie mógł za pomocą swojej karty płatniczej lub telefonu z modułem NFC zapłacić za bilet.

Najpierw wybieramy bilet, przykładamy kartę do czytnika. Nic się nie drukuje. Oszczędzamy czas i środowisko. Wszystko jest zapisane w formie elektronicznej - tłumaczy Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems odpowiedzialnego za wdrożenie.

Zobacz, jak działa system płatności w autobusach:

“NAJNOWOCZEŚNIEJSZY SYSTEM W POLSCE”

Dzięki wprowadzeniu nowego systemu komunikacji będzie można szybko i bezstresowo poruszać się po mieście. Mieszkańcy Rybnika, zdaniem prezydenta miasta, będą mogli bez żadnych obaw skorzystać z nowoczesnego rozwiązania.

- Chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne, dzięki którym pasażer może poczuć się jak klient doceniony, który bez żadnych obaw i z przyjemnością może wejść do autobusu - tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Zdaniem Grzegorza Wojtenko reprezentującego firmę odpowiedzialną za wdrożenie systemu, jest to najnowocześniejsze rozwiązanie w skali kraju, pozostawiające daleko w tyle innowacyjne płatności Open Payment System z Jaworzna.

>> CZYTAJ: Karta płatnicza biletem autobusowym <<

- Ten system jest bardziej innowacyjny od tego wdrożonego w Jaworznie. Będzie wyliczał taryfę na podstawie rzeczywistej pokonanej trasy. Będziemy krok dalej względem Jaworzna - tłumaczy Wojtenko.

W PLANACH KOLEJNE AUTOBUSY I APLIKACJA MOBILNA

Za bilety możemy zapłacić kartą płatniczą w następujących liniach autobusowych: 2, 3, 6, 27, 28, 29, 33, 10, 43, 52.

Jak zapowiadają przedstawiciele ZTZ Rybnik, do końca czerwca nowoczesna technologia ma objąć łącznie 35 autobusów. Docelowo możliwość płatności kartą powinna być realizowana we wszystkich pojazdach obsługujących rybnicką komunikację. O tym, że w danym autobusie można zrealizować płatność kartą, informuje specjalna naklejka. W planach jest również stworzenie mobilnej aplikacji.

Czytaj więcej