Czytasz: Rybnik będzie miał wielopoziomowy parking (WIZUALIZACJE)

Rybnik będzie miał wielopoziomowy parking (WIZUALIZACJE)

Rusza budowa parkingu wielopoziomowego przy ulicy Hallera.

Rusza budowa parkingu wielopoziomowego przy ulicy Hallera w Rybniku. Inwestycja ta jest częścią projektu „Rzeczna”, zakładającego zagospodarowanie kwartału w ścisłym centrum miasta, między ulicami gen. Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną. Projekt i budowa parkingu kosztować będzie 19,4 mln zł. Na wykonanie zadania przewidziano 400 dni.

Miejsca parkingowe rozmieszczone będą na 5 poziomach obsługiwanych przez rampę ślimaka, wraz z możliwością parkowania na dachu obiektu. Parter w przyszłości umożliwiać będzie lokalizacje usług na poziomie przyziemia. W przygotowanej wcześniej koncepcji projektu uwzględniono ażurową elewację oraz kolorowe elementy stalowe nadające obiektowi indywidualny charakter.

 

Parking wielopoziomowy przewiduje 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Miejsca te nie zwiększą przestrzeni parkingowej w mieście, ale uporządkują śródmiejską przestrzeń zajmowaną do tej pory przez samochody.

- Taki parking jest w mieście potrzebny. Po jego wybudowaniu będziemy mogli na znacznie mniejszej przestrzeni zaparkować taką samą ilość samochodów, a nawet nieco zwiększyć zyski z tego terenu - przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Jednocześnie pojawi się możliwość zagospodarowania atrakcyjnej przestrzeni w centrum miasta, pełniącej dziś funkcję niezbyt efektownego placu parkingowego. Co ważne, w ramach projektu Rzeczna rozmawiamy z Funduszem Municypalnym i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w kierunku zabudowania tego terenu – to zaś będzie możliwe kiedy nie będzie tam samochodów. Przypomnę, że projekt parkingu jest też częścią programu mobilności miejskiej która wiąże trzy elementy: miejsca parkingowe, komunikację miejską i ścieżki rowerowe. To wszystko musi zadziałać wspólnie – dodaje prezydent.

Przygotowany przez miasto „Projekt Rzeczna”, którego częścią jest budowa parkingu wielopoziomowego, obejmuje również powstanie budynków mieszkalno-usługowych i Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej z salami wystawienniczymi oraz stworzenie nowego układu komunikacyjnego.

Czytaj więcej