Czytasz: Ruszył proces ws. bójki, w której zginął piłkarz GKS Katowice

Ruszył proces ws. bójki, w której zginął piłkarz GKS Katowice

Podejrzanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Aktualizacja:

Podczas pierwszej rozprawy - jak poinformowała prok. Monika Łata z Prokuratury Okręgowej w Katowicach - odczytano akt oskarżenia. Nie obejmuje on Dariusza Nożownika, który - jak ustalono w śledztwie - zadał piłkarzowi śmiertelne ciosy. Mężczyzna ukrywa się i jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Wśród oskarżonych jest m.in. ojciec Dominika, który był jednym z uczestników zajścia - na czwartkowej rozprawie był nieobecny. Trzej inni oskarżeni nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Kolejną rozprawę zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 24 lipca. Powinny wówczas rozpocząć się przesłuchania świadków.

Oskarżeni w rozpoczętym w czwartek procesie odpowiadają za udział w bójce, w której wzajemnie narażali się na niebezpieczeństwo. Może za to grozić kara do trzech lat więzienia. Wcześniej ich czyny kwalifikowano jako udział w bójce ze skutkiem śmiertelnym (ten czyn zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności). Prokuratura ostatecznie uznała jednak, że oskarżeni nie mogli przewidywać, że starcie zakończy się czyjąś śmiercią. Ważnym dowodem w sprawie jest zapis kamer monitoringu, które zarejestrowały zajście.

Większość uczestników bójki to kibice GKS Katowice zaś Nożownik, który był już wcześniej karany, jest też współwłaścicielem spółki, sprzedającej odzież i gadżety z logo katowickiego klubu. Jego sprawa została wyłączona do odrębnego postępowania, grozi mu dożywicie. Według prokuratury, bójka w pobliżu dworca miała charakter przypadkowy, "typowo chuligański".

Wcześniej pisaliśmy:

W Katowicach ruszył proces w sprawie bójki, która miała miejsce w 2016 roku. Na ulicy 3 Maja w Katowicach zginął wtedy były piłkarz GKS Katowice, 19-letni Dominik Koszowski. Akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, które brały udział w bójce (miała miejsce 21 sierpnia) został skierowany do Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

Gdzie jest Nożownik?

Podejrzanym (mają zakaz opuszczania kraju i zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe), którzy nie przyznają się do zarzucanego im czynu, grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Z ustaleniami śledztwa pokrywają się wyjaśnienia złożone przez ojca Dominika Koszowskiego.

Jednocześnie, wciąż poszukiwany jest Dariusz Nożownik. Za podejrzanym wydano Europejski Nakaz Aresztowania.

Rutkowski na tropie Nożownika

Zginął Dominik Koszowski

21 sierpnia 2016 roku, 19-letni Dominik Koszowski wracał z ojcem z klubu. Na ulicy 3 Maja w Katowicach, koło galerii handlowej, doszło do sprzeczki z grupą mężczyzn. Wywiązała się bójka, Dariusz Nożownik zaatakował nastolatka nożem, a ten – w wyniku poniesionych ran – zmarł.

Czytaj więcej