Czytasz: Pachnąco i kolorowo. Ruszył Jarmark na Nikiszu! [WIDEO]

Pachnąco i kolorowo. Ruszył Jarmark na Nikiszu! [WIDEO]

Niepowtarzalna atmosfera na Nikiszowcu. Czuć tu magię świąt!

Zabytkowe górnicze osiedle znów zmieniło się w barwny jarmark, pachnący świątecznymi wypiekami i grzanym winem, oferujący ozdoby na każdy świąteczny stół - i nie tylko.

Można tu kupić oryginalne rękodzieło – zarówno lokalne, regionalne, a także z innych części Polski. Charakterystyczne dla jarmarku jest także to, że organizowany jest przy wsparciu m.in. młodzieży, związanej z Centrum Zimbardo w Nikiszowcu.

CO ZNAJDZIEMY NA JARMARKU?

Wśród tegorocznych produktów znajdziemy kilkanaście pracowni ceramicznych, stoiska oferujące szeroki asortyment biżuterii, wykonanej z tradycyjnych jak i niekonwencjonalnych materiałów. Na Jarmarku prezentować się będzie także kilka pracowni krawieckich, prezentujących artykuły dla dzieci i dorosłych. W ofercie znajdzie się także wiele innych wyrobów ozdobnych: z wełny i filcu, koronki i hafty, porcelana ręcznie malowana, ozdoby witrażowe oraz kwiatowe – m.in. wieńce świąteczne, produkty z mydła i lawendy.

Na bożonarodzeniowym Jarmarku nie może także zabraknąć stoisk z piernikami – artystycznie zdobionymi, domkami z piernika, choinkami piernikowymi; a także wiele innych artykułów świątecznych, ozdób, bombek zdobionych. Znajdziemy także sporo produktów naturalnych regionalnych, a wśród nich: chleb tatarczuch, syropy, oleje naturalne, konfitury, dżemy, nalewki, śląski smalec, miody i wyroby pszczelarskie, sery góralskie i austriackie, wędliny. Wielbiciele słodyczy będą mogli wybierać z szerokiego asortymentu: owoce w czekoladzie, czekolada na gorąco, kurtosze, krówki, żelki, gofry, lizaki świąteczne, desery i ciasta. Świąteczny klimat wzmocni także grzane wino.

Oczywiście będzie także możliwość zjedzenia czegoś na gorąco w specjalnie przygotowanej na Skwerze Zillmannów strefie gastro – m.in. rozgrzewające zupy, tradycyjne dania kuchni śląskiej, czy różnego rodzaju pierogi lub potrawy z grilla. Jak już co roku w ofercie znajdą się także pamiątki z Nikiszowca i okolicy, a także gadżety, artefakty i produkty nawiązujące do Śląska. Swoje dzieła zaprezentują także członkowie legendarnej Grupy Janowskiej, a także inni lokalni artyści.

PROGRAM JARMARKU

Tradycyjnie Jarmarkowi towarzyszą bezpłatne atrakcje dla dzieci – tj. karuzela wiedeńska i karuzela mikołajkowa. Świąteczny klimat podkreślają też iluminacje. 

Artyści będą urozmaicać wydarzenie przez trzy dni:

Piątek, 7 XII
17:00 Sergiusz Rudnik (winyl set)
19:00 Koncert chóru Gospel Sound (Kościół św. Anny)

Sobota, 8 XII
14:00 Domisolki i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 32
14:30 Śląski Mikołaj
15:15 koncert Julii Jargos
16:30 widowisko Sekrety Świętego Mikołaja, Teatr Gry i Ludzie
17:45 koncert Max Bravura
18:45 koncert ProWOKALni

Niedziela, 9 XII
14:00 Orkiestra Dęta Wieczorek
15:00 Chór Mieszany Ogniwo
16:00 Pedro y Mari
17:30 Leski
18:45 Krzikopa

PARKINGI I DARMOWA KOMUNIKACJA

Organizatorzy w trosce o sprawną komunikację, a także dbałość o osiedle i jego mieszkańców wprowadzają w tym roku kolejne zmiany związane z transportem. Przygotowano blisko 1500 miejsc parkingowych w następujących lokalizacjach: Fabryka Porcelany (ul. Porcelanowa), przy Cmentarzu Komunalnym (ul. Murckowska), na terenie Galerii Szyb Wilson (ul. Oswobodzenia 1), przy szpitalu MAVIT (ul. Szopienicka) i po drugiej stronie ulicy – za myjnią Karcher. Na parkingach będą dyżurować osoby, które pomogą w znalezieniu miejsca. Uwaga! Na teren Nikiszowca nie będzie można wjechać samochodem (zakaz nie obowiązuje mieszkańców).

Wszystkie parkingi będą obsługiwane przez bezpłatną linię autobusową S2, z niskopodłogowymi autobusami. Ponadto kursować będzie druga bezpłatna linia: S1 – z ul. Mickiewicza w Katowicach do Nikiszowca. Autobusy obu linii zatrzymywać się będą przy lodowisku na ul. Nałkowskiej. 

Ponadto zwiększona zostanie częstotliwość linii 930 kursującej z centrum Katowic. Podczas Jarmarku obowiązywać będzie całkowity wjazd na teren osiedla (za wyjątkiem mieszkańców).